Actualitate

Întrunirea ordinară a clerului Vicariatului de Soroca

404

La data de 29 februarie curent, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, preoții Vicariatului de Soroca au fost convocați în ședință ordinară.

În cadrul adunării preoții au fost informați detaliat despre deciziile Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 11 februarie. În special, s-a relatat despre reorganizarea Sectoarelor mitropolitane, de asemenea, au fost desemnați preoții ce vor coordona activitățile în domeniile misionar-catehetic, cultural, în rîndurile tinerilor, etc.

În contextul deciziei Sinodului cu privire la dedicarea anului 2016 Familiei Creștine, în cuprinsul Mitropoliei Moldovei, cei prezenți au luat cunoștință despre proiectele de activitate la acest capitol.

Totodată, pe lîngă fiecare parohie vor fi constituite consilii părintești, care vor desfășura misiuni sub egida preotului paroh. La întîlnirea de astăzi au participat Dl Mihai MÎȚU, președintele raionului Soroca și Dl Victor SĂU, primarul orașului, de comun stabilindu-se agenda, privind colaborarea în anul 2016.


Articole Asemănătoare
28312

Preotul care slujea în lumina dumnezeiască

Un epsicop, călătorind prin eparhia lui, a ajuns sâmbătă seara într-un sat. era prima dată când trecea pe acolo. primarul satului l-a omenit şi la puţin timp, episcopul a cerut să-l vadă pe preot. – Este la câmp, încă nu s-a întors, i-au spus. După un timp, s-a arătat şi preotul, îmbrăcat în haine de […]

Articole postate de același autor
6402

Povestea unei foste rockerițe care a fost la un pas de sinucidere

Mărturia unei tinere smulsă din mrejele morții Maria Chirilescu are 21 de ani şi a crescut în satul Pângăraţi din judeţul Neamţ. La câţiva metri de casa ei se află o biserică ce poartă hramul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. La zece minute de mers pe jos se află Mănăstirea Pângăraţi. Din acest motiv, duhovnicul […]