Actualitate

Întrunirea ordinară a clerului Vicariatului de Soroca

427

La data de 29 februarie curent, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, preoții Vicariatului de Soroca au fost convocați în ședință ordinară.

În cadrul adunării preoții au fost informați detaliat despre deciziile Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 11 februarie. În special, s-a relatat despre reorganizarea Sectoarelor mitropolitane, de asemenea, au fost desemnați preoții ce vor coordona activitățile în domeniile misionar-catehetic, cultural, în rîndurile tinerilor, etc.

În contextul deciziei Sinodului cu privire la dedicarea anului 2016 Familiei Creștine, în cuprinsul Mitropoliei Moldovei, cei prezenți au luat cunoștință despre proiectele de activitate la acest capitol.

Totodată, pe lîngă fiecare parohie vor fi constituite consilii părintești, care vor desfășura misiuni sub egida preotului paroh. La întîlnirea de astăzi au participat Dl Mihai MÎȚU, președintele raionului Soroca și Dl Victor SĂU, primarul orașului, de comun stabilindu-se agenda, privind colaborarea în anul 2016.


Articole Asemănătoare
75

Ce lume, dom’le, ce lume…

Vin la mine persoane și îmi cer să mă rog pentru reușita lor în fel și fel de chestii pe care și le-au propus. Afaceri, găsirea unor locuri de muncă bune, cumpărări de case, de mașini, etc., etc.. Persoane care nu dau pe la biserică luni de zile. Și dintr-o dată, hop, la preot cu […]

Articole postate de același autor