Actualitate

Întrunirea ordinară a clerului Vicariatului de Soroca

418

La data de 29 februarie curent, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, preoții Vicariatului de Soroca au fost convocați în ședință ordinară.

În cadrul adunării preoții au fost informați detaliat despre deciziile Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 11 februarie. În special, s-a relatat despre reorganizarea Sectoarelor mitropolitane, de asemenea, au fost desemnați preoții ce vor coordona activitățile în domeniile misionar-catehetic, cultural, în rîndurile tinerilor, etc.

În contextul deciziei Sinodului cu privire la dedicarea anului 2016 Familiei Creștine, în cuprinsul Mitropoliei Moldovei, cei prezenți au luat cunoștință despre proiectele de activitate la acest capitol.

Totodată, pe lîngă fiecare parohie vor fi constituite consilii părintești, care vor desfășura misiuni sub egida preotului paroh. La întîlnirea de astăzi au participat Dl Mihai MÎȚU, președintele raionului Soroca și Dl Victor SĂU, primarul orașului, de comun stabilindu-se agenda, privind colaborarea în anul 2016.


Articole Asemănătoare
7

Zis-a cel nebun…

Un preot se afla odată la masă, la un parastas. Tot acolo erau şi câteva persoane certate cu biserica şi slujbele ei, care discutau gălăgios. La un moment dat un bărbat, mai aprins în discuţie, lovi cu pumnul în masă spunând că Dumnezeu nu există şi că El este invenţia popilor şi arătă cu degetul […]

Articole postate de același autor
317

În biserică trebuie şă nu mai vedeţi nimic, decât pe Mântuitorul

Dacă venim în casa lui Dumnezeu, trebuie să venim îmbrăcaţi în haina noastră duhovnicească. Adeseori stăm în biserică, ascultăm predica şi cântările, dar gândul nostru cine ştie unde pleacă! Mai vorbiţi între voi, vă mai uitaţi cum e îmbrăcat cutare sau cutare, şi nu acesta este sensul venirii voastre la biserică. Când ați intrat în […]