Actualitate

Înţelege că fără Dumnezeu nu poţi face nimic

573

Părinte, ce putem face dacă am văzut răutatea ce zace în noi, dar nu mai avem pu­tere nici să facem rugăciunile? Cum să ieşim din această stare?

- Asta este tot o cercetare a lui Dumnezeu. Atunci cînd omul este mîndru peste măsură, Dumnezeu îi trimite ispite peste puterile lui. Aşa spune şi Sfîntul Iosif Isihastul. Îi dă ispite peste puterile lui. Şi tu vezi că eşti nimic şi nu poţi lucra nici o poruncă, nu poţi lucra nimic, tu eşti aşa cum eşti. Ei, asta aduce sme­renie. Tu înţelegi că fără Dumnezeu nu poţi face nimic.

Ieromonah Savatie BaștovoiSinguri în fața libertății, Editura Cathisma, București, 2009, p. 111


Articole Asemănătoare
226

Ești sau nu ești credincios?

Ce credeți că i-ar putea apropia pe tineri de Biserică? Cred că, în primul rând, credința în Dumnezeu. Credința te apropie și de Dumnezeu, și de lucrurile Lui, iar dacă n-ai credință în Dumnezeu, nu te poate apropia nimic de El. Eu, de exemplu, atunci când mai spovedesc tineri, mai întreb: – Crezi în Dumnezeu? […]

Articole postate de același autor
1816

Episcopul Ioan a săvârșit sfințirea unei clopotnițe, edificată la intrarea în satul Olișcani

În a doua parte a zilei de 20 ianuarie, Preasfințitul episcop Ioan al Sorocii, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, s-a deplasat în localitatea Olișcani, Protopopiatul Șoldănești, unde a săvârșit sfințirea unei clopotnițe, edificată tocmai la intrarea în sat. Alături de episcopul Sorocii au participat protopopul raionului Șoldănești, Protoiereul Vasile ROTARU […]