Actualitate

Înţelege că fără Dumnezeu nu poţi face nimic

563

Părinte, ce putem face dacă am văzut răutatea ce zace în noi, dar nu mai avem pu­tere nici să facem rugăciunile? Cum să ieşim din această stare?

- Asta este tot o cercetare a lui Dumnezeu. Atunci cînd omul este mîndru peste măsură, Dumnezeu îi trimite ispite peste puterile lui. Aşa spune şi Sfîntul Iosif Isihastul. Îi dă ispite peste puterile lui. Şi tu vezi că eşti nimic şi nu poţi lucra nici o poruncă, nu poţi lucra nimic, tu eşti aşa cum eşti. Ei, asta aduce sme­renie. Tu înţelegi că fără Dumnezeu nu poţi face nimic.

Ieromonah Savatie BaștovoiSinguri în fața libertății, Editura Cathisma, București, 2009, p. 111


Articole Asemănătoare
63

Dracii ne momesc prin patimile care există deja în sufletul nostru

De obicei, dracii ne momesc prin patimile care există deja în sufletul nostru, războindu-ne prin ele şi silindu-ne „la consimţirea cu păcatul”: „Dracii iau prilejurile de a stârni în noi gândurile pătimaşe din patimile aflătoare în suflet”. Cunoscând patimile încuibate acolo, ei ne îndeamnă mintea la „păcatul cu cugetul; iar acest păcat săvârşindu-se, o duc […]

Articole postate de același autor
2678

Cum scăpăm de mândrie?

Dacă voieşti să birui slava deşartă, să nu iubeşti laudele, nici cinstirile, nici hainele scumpe, nici locurile de frunte, nici întâietăţile, ci, dimpo­trivă, să te bucuri când eşti ocărât şi necinstit şi să te mustri pe tine însuţi că eşti mai păcătos de­cât toţi păcătoşii. Dacă vrei să înfrângi trufia, despre nimic din ceea ce […]