Actualitate

Înţelege că fără Dumnezeu nu poţi face nimic

545

Părinte, ce putem face dacă am văzut răutatea ce zace în noi, dar nu mai avem pu­tere nici să facem rugăciunile? Cum să ieşim din această stare?

- Asta este tot o cercetare a lui Dumnezeu. Atunci cînd omul este mîndru peste măsură, Dumnezeu îi trimite ispite peste puterile lui. Aşa spune şi Sfîntul Iosif Isihastul. Îi dă ispite peste puterile lui. Şi tu vezi că eşti nimic şi nu poţi lucra nici o poruncă, nu poţi lucra nimic, tu eşti aşa cum eşti. Ei, asta aduce sme­renie. Tu înţelegi că fără Dumnezeu nu poţi face nimic.

Ieromonah Savatie BaștovoiSinguri în fața libertății, Editura Cathisma, București, 2009, p. 111


Articole Asemănătoare
136

Potopul din noi

Se spune că odată, tare de mult, un mare potop a pustiit un continent întreg. Puţinii supravieţuitori care au rămas în viaţă s-au strâns la un loc şi au prins a-şi plânge de milă. Erau singuri. Singuri în tot Universul. Nu mai aveau nici casă, nici masă, şi, în disperarea lor, erau gata să se […]

Articole postate de același autor
214

„Pricina bolilor trupești este păcatul cuibărit în suflet”

Sfântul Ioan Gură de Aur a avut o lucrare caritabilă extrem de importantă atât în Antiohia, cât și, mai târziu, la Constantinopol, unde s‑a preocupat permanent de îngrijirea bolnavilor, de miluirea săracilor, de întemeierea de așezăminte pentru orfani și văduve și mici locații de îngrijire a celor străini. Totodată, Sfântul Ioan ne‑a lăsat și o […]