Actualitate

Întâistătătorul a citit Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul

15

În prima săptămână a Postului Mare, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir citește tradițional Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Mitropolitană.

Slujba Pavecerniţei cu Canonul este oficiată de luni până joi, începând cu ora 17.00. Mulţime de credincioşi, lăsând toată grija și tulburarea cea lumească, aprind câte o lumânare, venind la pocăință pentru o viaţă mai îndreptată prin înălţarea acestor rugăciuni de umilinţă.

Cu această ocazie Vlădica Vladimir a vorbit enoriașilor despre importanţa primei săptămâni a Postului Mare, prin care intrăm într-o primăvară spirituală – „Numai pocăinţa sinceră, înfrânarea şi hrana duhovnicească a rugii şi faptelor celor bune întru Hristos au puterea de a ne purifica, întări și de a ne apropia de Dumnezeu”. Tot în această săptămână, în zilele de miercuri și vineri, Întâistătătorul înconjurat de slujitorii Catedralei „Nașterea Domnului” va săvârși Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole Asemănătoare
376

PS Siluan, Episcop de Orhei, a citit a treia parte a Canonului de pocăință al Sf. Andrei Criteanul la catedrala mitropolitană

În seara zilei de miercuri din prima Săptămână a Sfântului și Marelui Post, 21 februarie 2018, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, Preasfinţitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Moldovei și Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și viață monahală”, a oficiat în cadrul Pavecerniței Mari a treia parte a Canonului […]

Articole postate de același autor
860

Primejdie de moarte!

În apropierea unei gări, într-un canton de-al C.F.R. – ului, trăia un acar cu soția și fetița lui, care împlinise 9 anișori. Acarul avea patima beției; nu arareori îl văzuse fetița pe tatăl ei venind acasă pe două cărări, ba mai mult când lua salariul, jumătate îl cheltuia pe băutură și când ajungea acasă își […]