Actualitate

Inimă de mamă

6791

În Maica Domnului avem în Cer o inimă de mamă, inimă care s-a topit cel mai mult pentru Fiul ei și a bătut și bate ea însăși la inima Lui, pentru cauza Lui, care e mântuirea noastră, căci mântuirea nu e o chestiune de justiție, ci de iubire între Dumnezeu și oameni.

(Părintele Dumitru Stăniloae)


Articolul Următor
Articole postate de același autor
3086

La ce se referă cuvintele: „Sus să avem inimile”?

În cadrul Liturghiei credincioșilor năzuim să dobândim harul cel ceresc asupra noastră, silindu-ne a-L păstra mereu și dăruindu-ne Lui cu toată ființa noastră. La aceasta ne îndeamnă cuvintele: „Sus să avem inimile”, la care credincioșii răspund: „Avem către Domnul!”. De fapt unde ar putea fi acum inimile noastre – adică simțirea, cugetele și mintea noastră –, decât […]