Actualitate

Îndemnul Mitropolitului către protopopi și cler de a intensifica programul misionar și duhovnicesc, în perioada Postului Mare

2989

În atenția protopopilor și clerului din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove,

Cu ajutorul Domnului, parcurgem zilele Sfântului și Marelui Post, premergător luminatului Praznic al Învierii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Îndemnăm ca în această perioadă, protopopii Bisericii noastre să organizeze întruniri ale clerului la nivel de protopopiat, în cadrul cărora să fie abordat subiectul Spovedaniei, precum și de a stabili posibilități de intensificare a programului misionar și duhovnicesc în parohiile păstorite.

Să parcurgem cu mare umilinţă, cu frică de Dumnezeu şi împăcaţi cu cei din jur această perioadă a Marelui Post şi să ajungem cu bucurie la slăvita Înviere.

Cu dragoste întru Hristos,

† VLADIMIR

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE


Articole postate de același autor
4149

Programul acesta este: Permanent!

Vorbiți-ne de un program de rugăciune. Cum să ne ordonăm, cum să ne disciplinăm? Da, programul acesta este: Permanent! Dar atunci cand trebuie să învățăm pentru școală, cum să ne mai facem rugăciunile? Atunci când ai o meserie, fie că ești medic, că ești elev, că ești student, că ești profesor, acolo fă-ți datoria creștinește […]