Actualitate

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica reprezentanței BOM, din or. Moscova

2570

În duminica a XXIV-a după Cincizecime, de sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în parohia reprezentanței Bisericii Ortodoxe din Moldova, în or. Moscova (Барашевский пер., 8/2с 4), care în această zi și-a sărbătorit hramul.

Reprezentanța oficială a BOM în or. Moscova a fost constituită prin decret patriarhal№02/1657, la data de 1.09.2015, în cadrul parohiei cu hramul „Intrării în Biserică a Maicii Domnului” din or. Moscova, pentru necesitățile eclesiale ale diasporei moldovenești din capitala Federației Ruse, or. Moscova.

Vlădica Vladimir, care este și paroh al acestui sfânt lăcaș a fost întâmpinat cu multă bucurie de clericii şi credincioşii acestei biserici veniți să se roage alături de Mitropolitul Moldovei.

În cuvântul de învăţătură rostit, Vlădica Vladimir a vorbit despre istoria sărbătorii Intrării în Biserică a Maicii Domnului: „Evanghelia pe care am ascultat-o astăzi a fost rânduită de Biserică spre a fi citită la toate sărbătorile închinate Maicii Domnului. Însă, la această sărbătoare numită Intrarea Maicii Domnului în Biserică, Evanghelia are un accent deosebit în ceea ce priveşte legătura dintre Maica Domnului şi Cuvântul lui Dumnezeu. Totodată, Înalt Prea Sfinția Sa a subliniat importanţa lucrării sfinte pe care Maica Domnului o avea de împlinit pentru mântuirea neamului omenesc.

Sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului, este o chemare pentru toţi creştinii ca să se pregătească să primească sărbătoarea Naşterii Domnului, arătând că pentru orice întâlnire a noastră cu Dumnezeu într-un mare eveniment de sărbătoare necesită o pregătire, o atenţie deosebită, atât sufletească cât şi trupească”, a menționat Mitropolitul.

Tocmai pentru că sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului este prima și cea mai importantă sărbătoare din perioada postului în care ne aflăm, mulți credincioși s-au împărtășit cu Hristos prin Sfintele Taine la Sfânta Liturghie.

După serviciul divin, Vlădica Vladimir s-a adresat către credincioși cu un frumos cuvânt de felicitare, în care a menționat despre unitatea exemplară a acestora și dragostea permanentă pe care o au față de cele sfinte exprimată prin fapte creștinești, menite să țină credința vie și să perpetueze valorile noastre sacre chiar și în depărtare de casă.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole Asemănătoare
649

O relatare cutremurătoare despre Sfânta Împărtăşanie

O tânără s-a mărturisit, dar starea de păcat în care se afla l-a făcut pe duhovnic s-o oprească de la Sfânta Împărtăşanie. De aceea s-a enervat şi sub imboldul mândriei şi al egoismului, a alergat la episcop, fiind rudă lui şi a protestat. Episcopul i-a zis: – Vino duminică la biserica unde voi sluji eu […]

Articole postate de același autor
327

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a participat la Ceremonia Festivă organizată cu prilejul aniversării a 10-a de la întronizarea PF Kiril, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse

Joi, 31 ianuarie, ÎPS Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a participat la Ceremonia Festivă organizată cu prilejul aniversării a 10-a de la întronizarea Preafericitului Kiril în calitate de Patriarh al Moscovei și al Întregii Rusii. La festivitate au participat Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, reprezentanți ai conducerii de […]