Actualitate

În pelerinaj la sfintele mănăstiri ale Moldovei

2723

„Mănăstirea este tinda raiului, casa lui Dumnezeu, poarta cerului, locul împlinirilor, cerul cel de pe pământ și locul în care se arată iubirea lui Dumnezeu” (Părintele Teofil Părăian). Cu ajutorul bunului Dumnezeu și binecuvîntarea Preasfințitului Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, marți, 10 aprilie și joi, 12 aprlie 2018, în săptămîna luminată, cînd toată suflarea se bucură de sărbătorile pascale, elevii de la Liceul Teoretic „Olimp” din or. Sîngerei, au vizitat cîteva mănăstiri: Țigănești – unde de dimineață copii au participat la sfînta Liturghie, apoi la Căpriana – unde sau închinat la moaștele Sf. Ier. Gavriil Bănulescu-Bodoni, Hîncu și Curchi – unde au văzut mărețele soboare. Organizatorul acestui pelerinaj a fost protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei, profesor de religie la liceul mai sus menționat. La toate mănăstirile elevii au făcut cunoștință cu istoria și viața mănăstirilor, au primit sfaturi duhovnicești din partea trăitorilor sfintelor așezăminte, care și-au dedicat viața întru totul lui Hristos. Tinerii pelerini au rămas plăcuți surprinși și bucuroși că au reușit în perioada vacanței să viziteze aceste perle deosebite ale țării noastre. Sincere mulţumiri aducem părinților, care au contribuit și susținut financiar, șoferului că au avut răbdare și au condus cu atenție, ca să ajungem cu bine acasă.

sursa http://ephbalti.md


Articole postate de același autor
3004

Luna pentru viață a debutat la Centrul Mamei și al Copilului

Naşteţi copii, ei vă duc în Rai!  În prima zi a primăverii, tinerii Asociației Studenților Creștini Ortodocși din Moldova au răspuns invitației ONG „Moldova pentru viață” și au mers împreună la Centrul Mamei și al Copilului. Căci unde în altă parte poate fi sesizat mai bine triumful vieții, dacă nu în blocul unde sunt internate tinerele […]