Actualitate

În Duminica a VIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala arhierească din orașul Soroca

1445

La data de 15 august, Duminica a VIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala arhierească din orașul Soroca.

La slujba duminicală au participat prot. mitr. Alexandru ILESCU, chelar al catedralei episcopale, ieromonahul EFREM (Rusu), clericul bisericii „Sfânta Treime” a Reprezentanței Bisericii Ortodoxe din Moldova la Moscova, slujitorii prezenți și enoriașii soroceni.

Creștinii veniți la Liturghie s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.

Sursa: ioanmosnegutu.md


Articole postate de același autor
1304

Duminica Triumfului Ortodoxiei celebrată la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca

În Duminica Triumfului Ortodoxiei, la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul-cetate Soroca a fost oficiată Liturghia Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan și soborul de slujitori ai Catedralei. Astăzi, drept-credincioasa comunitate a celebrat, conform tradiției, ziua Triumfului Ortodoxiei asupra tuturor ereziilor și credințelor eronate. Cultul Sfintelor […]