Actualitate

În Duminica a VIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala arhierească din orașul Soroca

1448

La data de 15 august, Duminica a VIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfințitul Ioan, Episcopul Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala arhierească din orașul Soroca.

La slujba duminicală au participat prot. mitr. Alexandru ILESCU, chelar al catedralei episcopale, ieromonahul EFREM (Rusu), clericul bisericii „Sfânta Treime” a Reprezentanței Bisericii Ortodoxe din Moldova la Moscova, slujitorii prezenți și enoriașii soroceni.

Creștinii veniți la Liturghie s-au spovedit și s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului.

Sursa: ioanmosnegutu.md


Articole postate de același autor
2713

Predică la Înălțarea Domnului – Sfântul Serafim Sobolev

Îndurarea necazurilor este mântuitoare, iar existența chinurilor veșnice ale iadului este reală. Când mama îndepărtează pruncul de la sânul său, acesta plânge amarnic. Nu rareori, lui i se pare că mama sa l-a părăsit definitiv şi este nemângâiat. Dar când mama ia pruncul din nou şi-l îmbrăţişează, bucuria lui este fără margini. La fel se […]