Actualitate

În Duminica a VI-a după Rusalii, Mănăstirea Ciuflea din Chișinău a devenit mai bogată cu o sfințenie

595

„Mare eşti Doamne şi minunate sunt lucrurile tale şi nici un cuvânt nu este îndeajuns spre lauda minunilor Tale!”

În Duminica a VI-a după Rusalii, tezaurului duhovnicesc de la Mănăstirea Ciuflea din Capitală i sa mai adăugat o sfințenie.

Credincioși de la mic, la mare, în dimineața zilei s-au adunat la Mănăstirea Ciuflea, pentru a întâmpina o minunată Icoană a Sfântului Serghie de Radonej. Această Icoană a fost ctitorită de un fidel enoriaș al Mănăstirii Ciuflea, în semn de recunoștință pentru Ajutorul venit de la Dumnezeu prin bineplăcutul Său Sfânt – Serghie de Radonej.

În cadrul ceremoniei de întâmpinare a Icoanei Sfântului Serghie de Radonej, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nicolae (Roșca), Duhovnicul Mănăstirii Ciuflea, împreună cu soborul de slujitori a săvârșit un Tedeum, după care după credincioșii au trecut pe sub Icoană, chemând în rugăciunile lor pe Sfântul Serghie de Radonej, iar mai apoi s-au rugat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.

La final Arhimandritul Nicolae a adresat un cuvânt de învățătură credincioșilor, în care i-a îndemnat pe cei prezenți să se apropie cu evlavie și cu credință tare de Icoane și sfintele moaște, având nădejdea că Dumnezeu, prin rugăciunile sfinților, Se va milostivi de noi, ne va ajuta în necazuri și încercări și va revărsa asupra noastră darurile Sale cele bogate.

Icoana Sfântului Serghie de Radonej vine să completeze colecția de Icoane și sfinte moaște, păstrate cu credință și mare evlavie de obștea Mănăstirii Ciuflea.

Sursa: www.ciuflea.md


Articole Asemănătoare
8531

Când credeai că nu te văd, eu te vedeam

Acum câteva luni, un român de-al nostru, „băiat descurcăreț”, mi-a relatat o întâmplare trăită în Finlanda. – Mă pregăteam să trec strada, undeva în centrul orașului Helsinki. Semaforul arăta culoarea roșie, oamenii așteptau pe trotuar iar eu mă grăbeam. Nu venea nici o mașină așa că m-am hotărât să trec. M-am mai uitat o dată […]

Articole postate de același autor
133

Tristeţea vine din îngâmfare şi de la diavol

A fi creștin înseamnă să nu fii mâhnit, să nu judeci pe nimeni, să nu superi pe nimeni şi cu toţi să fii respectuos. Pentru mireni, rădăcina tuturor relelor este iubirea de argint, iar pentru călugări – iubirea de sine. Tristeţea vine din îngâmfare şi de la diavol. Vine din îngâmfare când nu ni se […]