Actualitate

În Duminica a IV-a după Cincizecime, Înalt Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1506

În Duminica a IV-a după Cincizecime și ziua pomenirii Sfântului Cuviosul Serghie de Radonej, Înalt Prea Sfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, avînd ca oaspețe de onoare pe protoiereul Anatolie Topală, fiul vrednicului de pomenire protoiereu Ioan Topală.

În cuvîntul său de învățătură Ierarhul, explicînd credincioșilor pericopa evanghelică despre minunea vindecării slugii sutașului, a atras atenția asupra importanței credinței în viața omului și asupra necesității confirmării acesteia prin fapte bune. „Să-L iubim şi să-L mărturisim pe Hristos, atât prin cuvînt, cît şi prin faptă, cu toată puterea şi cu toată dăruirea noastră! Să ne întărim în fiecare zi cu rostirea la rugăciune a Crezului, luînd aminte la mărturisirea plină de putere şi de adevăr pe care el o cuprinde. Dar să ne întărim deopotrivă și prin faptele cinstirii lui Hristos şi ale ascultării de poruncile Sale. Astfel încît, zidiţi pe temelia credinţei apostolice, „toată viaţa noastră lui Hristos-Dumnezeu să o dăm”.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
4294

Păzește-ți curăția minții, pentru ca postul să-ți fie de folos

Părintele Cleopa Ilie spunea că primul păcat care vine din partea raţională a sufletului este uitarea. Adică uităm de binefacerile lui Dumnezeu, de prezenţa lui Dumnezeu, de frica de Dumnezeu… Apoi, din uitare vine răceala. Iar trezvia se naşte din frica de Dumnezeu şi frica de Dumnezeu se naşte din credinţă. Pe urmă zicea bătrânul: „În […]