Actualitate

Hramul bisericii din Camenca

4209

Joi, 4 august 2016, clopotele bisericii „Sf.Maria Magdalena” din satul Camenca, raionul Glodeni, au chemat creștinii satului în locașul sfânt, pentru a-și serba ocrotitoarea localității. La invitația părintelui paroh – protoiereul Igor Soroceanu, sfânta liturghie a fost oficiată de un sobor de preoți în frunte cu blagocinul raionului Glodeni – protoiereul Victor Guleac. Totodată sărbătoarea hramului a oferit prilejul enoriașilor de a se închina înaintea icoanei Maicii Domnului „Pătimitoarea”, adusă din Otcenașovca, Ucraina. La final, părintele Igor a felicitat creștinii cu ocazia hramului bisericii și implicit al comunității și le-a mulțumit pentru prezență și receptivitate în organizarea sărbătorii, împărțindu-le iconițe cu sfânta Maria Magdalena. În casa de sărbători a comunei a urmat tradiționala agapă frățească, pregătită cu multă grijă de gospodinele satului. La această etapă primarul satului a adus recunoștință celor care au contribuit la realizarea tuturor manifestărilor legate de hram și și-a exprimat nădejdea în ajutorul Domnului, cu gânduri bune pentru viitor. Pe această cale părintele Igor și preoteasa Margarita aduce sincere mulțumiri celor care s-au implicat în realizarea hramului.

A consemnat protoiereul Igor Soroceanu, corespondent eparhial pentru raionul Glodeni


Articole Asemănătoare
445

Mănăstirea „Sfântul M. Mc. Gheorghe” Suruceni în haine de sărbătoare

„Cerurile după cuviință să se veselească și pământul să se bucure. Și să prăznuiască toată lumea cea văzută și cea nevăzută, că Hristos a Înviat!” Momente de trăire duhovnicească deosebită la Mănăstire în această Săptămâna Luminată. Bucurie izvorâtă din Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, sărbătoarea ocrotitorului ceresc Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință și […]

Articole postate de același autor
122

Pocăința nu înseamnă renunțarea la bucuria vieții

Toată pocăința trebuie făcută cu bucurie. Pocăința se face cu fața spre viitor. Eu nu sunt pentru o pocăință care privește doar în trecut. Noi privim viața în față, mergem înainte. Trecutul e irecuperabil. De aceea, pocăința se face în prezent, cu fața spre viitor, căci ea este, în esența ei, părăsirea păcatului, nu altceva. Eu […]