Actualitate

Ghetele patriarhului

780

Doamna Ianea Todorovici a povestit un caz care s-a întâmplat cu sora sa. Aceea a venit cu o problemă la patriarhul Pavle. Discutând cu el, întâmplător observă ghetele în care acesta era încălţat şi se îngrozi: erau vechi, rupte cândva, apoi cârpite. Femeia s-a gândit: „Ce ruşine pentru noi, sârbii, patriarhul nostru să umble în aşa încălţări, oare nimeni nu poate să-i dăruiască nişte ghete noi?". Patriarhul imediat i-a răspuns bucuros: „Vedeţi ce încălţări bune am? Le-am găsit lângă o urnă de gunoi. Cineva le-a aruncat, dar sunt din piele. Le-am cârpit puţin şi iată, încă mult timp o să mă servească".

Despre aceste ghete mai există o istorie. O oarecare femeie a venit la patriarh să vorbească cu el în privinţa unei chestiuni de neamânat. Rugămintea ei era neobişnuită şi nu au lăsat-o să intre imediat, dar, fiind foarte insistentă, a reuşit să aibă audienţă. Văzându-l pe patriarh, femeia, foarte emoţionată, i-a spus că în această noapte a visat-o pe Maica Domnului, care i-a poruncit să-i aducă patriarhului bani, pentru ca să-şi poată cumpăra încălţări noi. Şi, zicând acestea, îi întinse un plic cu bani. Patriarhul Pavle, fără a lua plicul, o întrebă cu blândeţe: „Dar la ce oră v-aţi culcat?". Mirată, femeia îi răspunse că aproximativ pe la unsprezece... „Ştiţi, eu m-am culcat mai târziu, îi răspunse patriarhul, şi tot am visat-o pe Maica Domnului care m-a rugat să vă transmit să luaţi aceşti bani şi să-i daţi celor care într-adevăr au nevoie de dânşii". Şi n-a luat banii.

Ziarul Toaca, Nr. 11, noiembrie 2009


Articole Asemănătoare
4359

„Ce să fac acum, Dumnezeul meu?”

Aceasta este o istorisire adevărată pe care ne-a povestit-o cel care a trăit-o îndeaproape. Bărbatul și femeia erau refugiați din Smirna. Cel care ne-a povestit despre aceștia i-a cunoscut în Atena. Erau singuri, singuri de tot, fără rude, la fel ca cei mai mulți refugiați de la Răsărit. Nici copii nu aveau. Doi oameni simpli, triști, […]

Articole postate de același autor
149

Au demarat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Astăzi, 21 octombrie, la Reședința mitropolitană din Chișinău au demarat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, prezidat de ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove. La ședință s-au întrunit membrii Sinodului BOM în următoarea componență: Președinte: ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove. Membri: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari; […]