Actualitate

Gest emoționant: ÎPS Ioan, mitropolitul Banatului, a invitat o mamă cu patru copii să ia masa împreună cu el

738

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan al Banatului a invitat, la finalul slujbei duminicale din Catedrala Mitropolitană,  o mamă cu patru copii, aflată într-o situație financiară precară, să ia masa cu el la Mitropolie.

Potrivit sursei citate, ierarhul a fost impresionat de povestea ei de viață și s-a oferit să îi întindă o mână de ajutor.

„Când am intrat în biserică astăzi m-am întâlnit cu această soră, care nu a strigat în urma mea să o ajut, dar a strigat necazul ei către mine. Are patru copii, a stat pe unde a putut pe aici și acum vrea să se întoarcă acasă”, a spus ierarhul în cuvântul de la finalul liturghiei oficiată, duminică, în Catedrala din Timișoara.

Totodată, Părintele Ioan le-a spus tuturor mamelor prezente în lăcașul de cult că oricare putea fi „în durerea și necazul ei” și a făcut un apel la pentru ajutorarea femeii ca „să ajungă acasă și să treacă peste pragul iernii”.

La final, ierarhul a îndemnat ca atunci când trecem „pe lângă cineva în necaz să ne oprim așa cum s-a oprit Hristos și a mângâiat pe acea femeie cananeiancă”.

 
 
sursa basilica.ro

Articole postate de același autor
763

Сea mai fericită mamă, Doamne, mama mea să fie!

Mi-ai cântat cu glas de lacrimi, legănându-mă alene, alinându-mi cu-al tău cântec lacrima ivită-n gene. Și mi-ai plâns, înfiorată, cântecele duioșiei, de-ai trezit în al meu suflet, cald, fiorul armoniei.   Mi-ai citit în ceasuri sfinte din Cazanii și Scriptură, a lui Dumnezeu iubire ele-n inima-mi crescură. În singurătatea serii, luminat de raza lunii, m-ai […]