Actualitate

Fericiți cei care se văd pe ei înșiși păcătoși, căci pentru aceștia a venit Hristos

18

Vederea propriilor păcate este izvor de mare lumină în inima omului. Cine le va vedea, va vedea slava lui Dumnezeu. Numai acelora care și-au văzut întunecimea inimii le-a strălucit lumina, pentru că Hristos spune: Celor ce ședeau în întuneric le-a strălucit lumina!

Dar dacă noi vrem să fugim din întunericul ăsta, lumina venind, nu ne va părăsi. Așa că, să ne vedem păcătoși și nu greșim. Nu greșim, mare bucurie ne vine din asta. De ce? Pentru că Dumnezeu a zis că pentru cei păcătoși a venit. Noi de ce vrem să ne osebim de ei? De ce vrem să fim cu cei drepți, pentru care El spune că nu a venit, pentru care se socotesc pe ei drepți.

Fericiți cei care se văd pe ei înșiși păcătoși, căci pentru aceștia a venit Hristos.

Din Ieromonah Savatie Baștovoi, Puterea duhovnicească a deznădejdii, Editura Reîntregirea, Alba-Iulia, 2014, p. 55


Articole Asemănătoare
95

El pur şi simplu ne iubeşte

Şi trebuie să ne amintim, iată, că unicul mijloc de a-l renaşte pe om, unicul mijloc de a-i da omului posibilitatea de a înflori deplin este a-l iubi – a-l iubi nu pentru virtuţile lui, ci în pofida faptului că el este imperfect, a-l iubi pur şi simplu pentru că este om şi pentru că […]

Articole postate de același autor
109

Evitã sã declanşezi prejudecãţile celuilalt

Este foarte important sã evitãm declansarea prejudecãtilor. Nu da niciodatã rãspunsurile asteptate. De exemplu, când un harizmat îti spune cã are descoperiri de la Duhul Sfânt, nu-i rãspunde cã „si satana ia chip de înger al luminii”. Acela deja asteaptã acest rãspuns, pentru cã asa i-a zis pastorul cã rãspunde un ortodox la aceastã provocare. […]