Actualitate

Fără frică de Dumnezeu: Biserica din Ghidichici a fost ținta hoților

514

Fără frică de Dumnezeu. Tot mai deseori se înregistrează cazuri când bisericele sunt ținta hoților. În noaptea de miercuri spre joi, din Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Ghidighici a fost sustrasă o sumă de bani.

Contactat telefonic, părintele Maxim Melinti a declarat că într-adevăr furtul s-a produs, iar cazul a fost înregistrat la poliție. Însă a refuzat să ne ofere mai multe detalii.

Potrivit ofițerului presă al IGP, Mariana Bețivu, din biserică s-au furat 16 mii de lei. Indivizii au spart lacătul de la intrarea lăcașului. Deocamdată, suspecți în acest caz nu sunt.

sursa unimedia.info


Articole postate de același autor
63

„Smerenie este să vrei slava lui Dumnezeu și nu slava ta”

Unde este simplitate, acolo se odihnește Dumnezeu. Pe cei complicați Dumnezeu nu îi voiește. Când umbrește harul lui Dumnezeu pe om, atunci omul, oriunde s-ar afla, nu se vatămă, fiindcă are rugăciunea minții, autoconcentrarea și nu primește gândurile, cu învoirile cărora ajungem la cădere. Cincizeci de ani în Sfântul Munte am avut amintirea morții. Acum […]