Actualitate

Fără frică de Dumnezeu: Biserica din Ghidichici a fost ținta hoților

523

Fără frică de Dumnezeu. Tot mai deseori se înregistrează cazuri când bisericele sunt ținta hoților. În noaptea de miercuri spre joi, din Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din localitatea Ghidighici a fost sustrasă o sumă de bani.

Contactat telefonic, părintele Maxim Melinti a declarat că într-adevăr furtul s-a produs, iar cazul a fost înregistrat la poliție. Însă a refuzat să ne ofere mai multe detalii.

Potrivit ofițerului presă al IGP, Mariana Bețivu, din biserică s-au furat 16 mii de lei. Indivizii au spart lacătul de la intrarea lăcașului. Deocamdată, suspecți în acest caz nu sunt.

sursa unimedia.info


Articole postate de același autor
2687

ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit slujba de sfințire a Castelului Mimi și de binecuvântare a vinului Pastoral

Luni, 10 aprilie, ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove a săvârșit slujba de sfințire a Castelului Mimi și de binecuvântare a vinului Pastoral, în preajma praznicului Învierii Domnului. Alături de Mitropolit s-au rugat PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și un sobor de preoți și diaconi. […]