Actualitate

Vă îndemnăm să participaţi la Pelerinajul Tinerilor

5761

Fiecare pelerinaj, în special cel realizat pe jos, ar trebui să ne amintească de calea lui Hristos spre Golgota. Este un drum care presupune o modestă jertfă raportată la Marea Jertfă înfăptuită de Dumnezeu, Care acceptă Crucea spre iertarea păcatelor noastre.

Deşi un drum te istoveşte trupeşte, în schimb, te poate întări lăuntric. Cel, care merge cu râvnă pentru Mântuitorul, se alege şi culege alese roade sufleteşti.

Cu binecuvântarea Mitropolitului Vladimir, la 25 septembrie, ora 12.00, va avea loc Pelerinajul Tinerilor. De nouă ani, către sărbătoarea Înălţării Sf. Cruci, tineri, dar şi oameni de bună credinţă se deplasează pe jos de la Universitatea de Stat din Moldova spre Mănăstirea Sireţi (16 km).

Articole postate de același autor
215

Nu mergem la biserică pentru preot, ci pentru Dumnezeu!

Acum câteva zile o doamnă făcea o afirmație măgulitoare la adresa mea, de genul că „ar veni la biserica unde slujesc, dar din păcate nu poate ajunge..”, și altele ca acestea. Atunci un domn i-a răspuns frumos într-un comentariu: „Nu mergem la biserică PENTRU PREOT, CI PENTRU DUMNEZEU”! Și avea dreptate. Creștinul neînduhovnicit are nevoie […]