Actualitate

Este recomandabil să alegem calea cea mai grea?

45

Este recomandabil, dacă mănăstirea ni se pare mai grea, să alegem mănăstirea sau, dacă lumea ni se pare mai grea, să rămânem în lume? Adică să alegem calea cea mai grea?

- Asta-i slavă deşartă. Să ți se pară că alegi tu calea cea mai grea! Ia-ţi calea cea mai uşoară şi vezi dacă o s-o poţi duce şi pe asta. Ce mai vorbă, alegi tu calea cea mai grea! Toate le-ai îndeplinit şi nu ştii unde să-ţi mai încerci muşchii.

Din Ieromonah Savatie Baștovoi, Singuri în fața libertății, Editura Cathisma, București, 2009, pp. 88-89


Articole Asemănătoare
2

Dacă în inima ta Dumnezeu nu-i pe primul loc, nu-i pe nici unul…

Toate ale omului pornesc de la gândul omului și dacă pornesc toate de la gândul omului, în minte trebuie să-ţi faci rânduială, că dacă nu-ţi faci rânduială în minte, nu-ţi faci rânduială în viaţă. Adică viaţa omului se întemeiază pe gândul omului şi cheia îndreptării omului este în minte. Nu ştiam atunci cuvântul Sfântului Marcu […]

Articole postate de același autor