Actualitate

Este recomandabil să alegem calea cea mai grea?

40

Este recomandabil, dacă mănăstirea ni se pare mai grea, să alegem mănăstirea sau, dacă lumea ni se pare mai grea, să rămânem în lume? Adică să alegem calea cea mai grea?

- Asta-i slavă deşartă. Să ți se pară că alegi tu calea cea mai grea! Ia-ţi calea cea mai uşoară şi vezi dacă o s-o poţi duce şi pe asta. Ce mai vorbă, alegi tu calea cea mai grea! Toate le-ai îndeplinit şi nu ştii unde să-ţi mai încerci muşchii.

Din Ieromonah Savatie Baștovoi, Singuri în fața libertății, Editura Cathisma, București, 2009, pp. 88-89


Articole Asemănătoare
123

,, Fericirea, bucuria și împlinirea pe care o caută fiecare în adâncul inimii lui, o vom găsi doar în Dumnezeu”

În Săptămâna Tineretului Ortodox, la Universitatea de Stat din Moldova s-a organizat Simpozionul „Mergând spre Înviere”. La acest eveniment a fost prezent și preşedintele Asociaţiei „Ortodoxia Tinerilor” din România – Claudiu Balan. Cu ce se ocupă, ce crede despre tinerii de astăzi și care sunt îndrumările dumnealui pentru o viață mai liniștită, aflăm din interviul ce […]

Articole postate de același autor
875

Dragostea niciodată nu se sfârşeşte

Dragostea niciodată nu se sfârşeşte. Chiar dacă se adresează la mai mulţi, nu se împuţinează. Bătrânul Epifanie zicea: „Dragostea adevărată se aseamănă cu flacăra unei lumânări. Oricâte alte lumânări s-ar aprinde din ea, flacăra celei dintâi rămâne întreagă şi nu se micşorează deloc. Şi, fiecare nouă lumânare, are aceeaşi flacără ca şi precedentele”. Când Harul […]