Actualitate

Este bine sa avem frică de duhovnic?

68

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău?

- Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. Sfântul Ioan Scararul spune că noi trebuie să umblăm ca și cum ne-am afla mereu în prezența lui Dumnezeu și în prezența duhovnicului nostru sau a starețului, întotdeauna întrebându-ne: „Oare să fac aceasta? Oare să spun aceasta? Oare asta ar bineplăcea părintelui meu duhovnic?

Arhimandrit Zaharia ZaharouMerinde pentru monahi, Editura Nicodim Caligraful, Sfânta Mănăstire Putna, 2012, p. 34-35


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
3275

Sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului Catedrala Episcopală ,,Sf. Alexandru Nevski” din Ungheni

Miercuri, 21 septembrie 2016, cînd Biserica Ortodoxă prăznuieşte Naşterea Maicii Domnului, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din orașul Ungheni.       După citirea pericopei evanghelice cu binecuvîntarea Chiriarhului, calericul catedralei Protoiereul Nicolae BOIAN a ţinut o predică deosebită relatînd crîmpee din viaţa Preasfintei […]