Actualitate

Este bine sa avem frică de duhovnic?

64

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău?

- Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. Sfântul Ioan Scararul spune că noi trebuie să umblăm ca și cum ne-am afla mereu în prezența lui Dumnezeu și în prezența duhovnicului nostru sau a starețului, întotdeauna întrebându-ne: „Oare să fac aceasta? Oare să spun aceasta? Oare asta ar bineplăcea părintelui meu duhovnic?

Arhimandrit Zaharia ZaharouMerinde pentru monahi, Editura Nicodim Caligraful, Sfânta Mănăstire Putna, 2012, p. 34-35


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2257

A fost oficiată slujba de sfințire a Punctului de Asistenţă Medicală de Urgenţă Feteşti

Un eveniment festiv pentru întreaga comunitate Feteşti a avut loc în ziua prăznuirii Soborului Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur, luni, 12 februarie 2018 – inaugurarea Punctului de Asistenţă Medicală de Urgenţă Feteşti. La eveniment, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat un sobor […]