Actualitate

Este bine sa avem frică de duhovnic?

60

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău?

- Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. Sfântul Ioan Scararul spune că noi trebuie să umblăm ca și cum ne-am afla mereu în prezența lui Dumnezeu și în prezența duhovnicului nostru sau a starețului, întotdeauna întrebându-ne: „Oare să fac aceasta? Oare să spun aceasta? Oare asta ar bineplăcea părintelui meu duhovnic?

Arhimandrit Zaharia ZaharouMerinde pentru monahi, Editura Nicodim Caligraful, Sfânta Mănăstire Putna, 2012, p. 34-35


Articole Asemănătoare
16

Blestemul când vine de la omul care are dreptate are mare putere

Părinte, când prinde blestemul? – Blestemul prinde atunci când există la mijloc nedreptatea. Dacă, de pildă, o oarecare femeie îşi bate joc de alta ce este mâhnită sau îi face vreun rău, iar cea mâhnită o blestemă, s-a terminat, se pierde neamul ei. Adică atunci când fac rău cuiva, şi acela mă blestemă, se prind […]

Articole postate de același autor
2615

Mitropolitul Vladimir a liturghisit la Schitul cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului „Portărița”, din Comrat

Bucură-te, Portăriţă bună, care deschizi credincioşilor uşile Raiului! Joi, 26 octombrie 2017, în ziua pomenirii Icoanei Maicii Domnului „Portărița”, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Schitul cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului „Portărița”, din orașul Comrat. Întâistătătorului i-au coliturghist PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat și un sobor preoțesc […]