Actualitate

Este bine sa avem frică de duhovnic?

66

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău?

- Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. Sfântul Ioan Scararul spune că noi trebuie să umblăm ca și cum ne-am afla mereu în prezența lui Dumnezeu și în prezența duhovnicului nostru sau a starețului, întotdeauna întrebându-ne: „Oare să fac aceasta? Oare să spun aceasta? Oare asta ar bineplăcea părintelui meu duhovnic?

Arhimandrit Zaharia ZaharouMerinde pentru monahi, Editura Nicodim Caligraful, Sfânta Mănăstire Putna, 2012, p. 34-35


Articole Asemănătoare
225

În ce chip ne ajută îngerul păzitor în ceasul morţii

În ce chip ajută îngerul păzitor pe suflet în ceasul morţii şi până când rămâne lângă el după moarte? Mai întâi, îngerul păzitor se roagă lui Dumnezeu pentru sufletul încredinţat lui, ca să aibă sfârşit creştinesc şi să i se ierte toate păcatele. Apoi îi dă în cuget credinciosului să se împace cu toţi, să […]

Articole postate de același autor
407

„Cred, Doamne, în iubirea Ta, cred. Vino şi ajută necredinței mele!”

A ne întoarce către Dumnezeu cu nădejde, chemându-L în ajutor, nu e încă de ajuns, căci sunt multe lucruri în viața noastră care depind de noi înşine. De câte ori nu cerem în mod repetat: „Doamne, ajută-mă! Doamne, dă-mi răbdare, dă-mi neprihănire, dă-mi curăția inimii, dă-mi cuvânt adevărat!” Dar când ni se oferă prilejul de a […]