Actualitate

Episcopul Ioan a sfințit Secția Traumatologie a Spitalului raional Soroca

464

Miercuri, 5 septembrie, Preasfințitul episcop Ioan al Sorocii, însoțit de către un sobor de preoți a oficiat slujba de sfințire a Secției Traumatologie din cadrul Spitalului raional Soroca, dar și a patru ambulanțe noi destinate unor instituții medicale sorocene.

La acest eveniment a participat Dl Ghenadie MUNTEAN, președinte al raionului Soroca, Dna Angela RUSNAC, director al spitalului, reprezentanți ai autorităților centrale și locale.

Arhiereul a adresat cuvânt de felicitare și învățătură celor prezenți, vorbindu-le, totodată, despre raportul cooperant între Biserică și instituțiile medicale din țară de mai bine de două decenii.

Astfel, prin binecuvântarea și grija Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR în majoritatea spitalelor din orașele Republicii funcționează un paraclis, iar în unele cazuri, în preajma instituțiilor spitalicești au fost edificate biserici, slujitorii cărora asigură pacienților asistența duhovnicească corespunzătoare.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
336

Cazi, ridică-te şi vei fi mântuit!

Dacă ţi se întâmplă să cazi, ridică-te şi vei fi mântuit. Eşti păcătos, cazi mereu, învaţă să te ridici. Caută să dobândeşti acest învăţ. Iată în ce constă el: învaţă pe de rost Psalmul „Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta“ (Psalmul 50), inspirat de Duhul Sfânt proorocului David, şi rosteşte-l cu credinţă sinceră şi cu nădejde, cu […]