Actualitate

După patru ani de comă, o tănără și-a revenit după o rugăciune pentru vindecare

4829

După patru ani de comă, o tănără și-a revenit după ce un prieten de familie s-a rugat pentru vindecarea ei, informează portalul USA Today.

Taylor Hale a căzut de pe capota unei mașini aflată în mers când avea 14 ani. S-a lovit puternic, s-a ales cu o hemoragie grea la creier și a stat în comă 4 ani. Medicii nu i-au mai dat sanse și au convins familia să o deconecteze de la aparate. Părinții se pregăteau să-și ia rămas bun de la fiica lor, când un prieten de familie, Jeff Stikel,  le-a propus să se roage împreună la patul bolnavei.

După plecarea lui Stikel, medicii au deconectat aparatele care o mențineau pe tânără în viață. Cu toate acestea, după o perioadă scurtă de timp, fata a început să prezinte semne de viață: pleoapele ei a început să se miște, creierul a început să funcționeze.

La moment fata și-a revenit și poate vorbi, mânca, dar și mișca desinestătător. Studiază din nou matematica, pregătindu-se pentru colegiu.

Chuck Hale, tatăl fetei, a declarat că ceea ce s-a întâmplat este cu adevărat o minune dumnezeiască. Taylor, de asemenea, consideră că este în viață doar pentru că Dumnezeu a făcut o minune: „Dumnezeu salvează oamenii” – spune ea. – Voi fi mereu recunoscătoare tuturor medicilor și asistentelor care m-au ajutat în recuperare, dar cel mai mare merit îi aparține Creatorului „.

sursa pravoslavie.ru

traducere Natalia Lozan


Articole Asemănătoare
1223

Mare este folosul postului unit cu rugăciunea curată şi cu milostenia la săraci şi bolnavi!

Postul rânduit de Biserică are un mare folos pentru credincioşi. Dacă postim cu dragoste şi cu rugăciune şi ne înfrânăm atât trupeşte, cât şi sufleteşte, postul înfrânează poftele trupeşti, limba, gândurile, imaginaţia şi toate plăcerile pătimaşe. Postul ne smereşte inima, ne împacă cu aproapele, ne slăbănogeşte firea, ne întăreşte duhul, ne vindecă de tot felul […]

Articole postate de același autor
218

Modestia nu înseamnă slăbiciune

În lumea aceasta, mulţi sunt cei care nu cu­nosc legile duhovniceşti – însă aceste legi exis­tă şi dovedesc netemeinicia necredinţei în lumea duhovnicească. Omul care, mândrindu-se, se la­udă, produce o impresie penibilă, respingătoare, asupra tuturor, chiar şi asupra oamenilor lipsiţi de religiozitate – şi, cu cât mai mult se laudă şi se îngâmfă, cu atât le pare mai penibil […]