Actualitate

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai la Catedrala episcopală din or. Soroca

2677
În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lăsatului sec de brânză), PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din or. Soroca. La slujba de sărbătoare au participat clericii și enoriașii bisericii centrale a acestei urbe. În această Duminică, a patra din Perioada Triodului, se lasă sec pentru Sfântul şi Marele Post al Paştelui. În cuvântul de învăţătură, rostit în cadrul slujbei PS Ioan, a arătat legătura dintre Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, pericopa evanghelică de la Sfântul Evanghelist Matei (6, 14-21) şi începutul Postului Mare. Preasfinția Sa a vorbit despre iertare, post şi fapte bune, ca mijloace care ne dau posibilitatea de a ne împărtăşi cu vrednicie cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos spre a dobândi Împărăţia cerurilor. Tema Evangheliei de astăzi subliniază importanța iertării semenilor ca pregătire pentru Postul Sfintelor Paşti, importanţa ascultării învăţăturilor care duc pe calea Împărăţiei Cerurilor, dar mai ales necesitatea postului pentru creștinii ortodocși. La sfârşitul Sfintei Liturghii, Vlădica Ioan, a citit ”Rugăciunea ce se citește, după Sfânta Liturghie, la începutul Postului Mare și la începutul fiecărui post” din Molitfelnic.

Articole Asemănătoare
189

La Penitenciarul nr. 6 din Soroca au fost sfințite crucile pentru biserica nou construită

Sâmbătă, 30 iulie, la Penitenciarul nr. 6 din Soroca au fost sfințite crucile pentru biserica nou construită. Slujba de sfințire a fost oficiată cu binecuvântarea ÎPS VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și întregii Moldove, de către PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan. Alături de Preasfințitul Episcop Vicar a înălțat rugăciuni președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Instituții […]

Articole postate de același autor
0

,,Suflete al meu, suflete al meu, scoală-te, pentru ce dormi? ”

În seara zilei de miercuri a primei săptămâni din Postul Mare, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, înconjurat fiind de clericii catedralei episcopale ,,Sfîntul Binecredincios Kneaz Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni, a săvîrșit slujba Canonului celui Mare. La această slujbă de pocăinţă au participat şi numeroşi creştini din oraşul Ungheni. Fugi de aprindere, o […]