Actualitate

Duminica Înainte Nașterii Domnului sărbătorită la Catedrala Episcopală din Ungheni

1951

Duminică, 6 ianuarie 2019, în ajunul marelui praznic al Naşterii Domnului, PS Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a Liturghisit în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din Ungheni.

În dimineaţa zilei Preasfinţia Sa, înconjurat de soborul de preoţi şi diaconi slujitori ai Catedralei a oficiat Liturghia Sfîntului Ioan Gură de Aur după care Vecernia praznială cu citirea paremiilor rînduite de tipic.

La finele Slujbei Vecerniei Ierarhul împreună cu soborul de preoţi slujitori au scos spre închinare icoana praznicului cîntînd solemn troparul Naşterii Domnului după care Stăpînul a ţinut un cuvînt ziditor la finele căruia a invitat toţi creştinii la Slujba Privegherii şi Sfînta Liturghie din noaptea Naşterii Domnului.

Sursa: www.episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
185

Unui părinte care a căutat peste tot vindecare pentru fiul său

  Ai căutat peste tot leac pentru el, şi nimic. Oriunde ai auzit de vreun vrăjitor, ai mers la el. Te-ai dus în Bosnia la hogi după talismane. Şi după ce nimic nu ţi-a ajutat, ai chemat, în cele din urmă, şi preotul, însă nici rugăciunea preotului n-a ajutat. Fiul a bolit, a bolit, şi […]