Actualitate

Duminica după Botezul Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

2484

În Duminica  după Botezul Domnului Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a liturghisit la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineţ. Episcopul a fost întâmpinat de clericul superior al catedralei, protoiereul Sergiu Panite, de părinții slujitori, precum şi de credincioşii care au venit să se roage la slujba arhierească.


Articole Asemănătoare
2586

“Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat.” (Matei 25.36)

Vizită la Internatul Psihoneuorologic din s. Brânzeni, r-ul Edineţ De mai multe ori am auzit despre acest internat dar nici o dată nu am vizitat bolnavii de acolo. Iată că anul acesta Bunul Dumnezeu ne-a binecuvântat să ajungem acolo şi să comunicăm cu acesti bolnavi. Am rămas plăcut surprins de faptul că unii bolnavi fizic […]

Articole postate de același autor
2031

Liturghie în duminica a XIX-a după Rusalii la Catedrala Episcopală din Ungheni

7 octombrie 2018. În duminica a XIX-a după Rusalii, PS PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni. Alături de Preasfinția Sa, au coliturghisit soborul de preoți și diaconi slujitori ai Catedralei și creştinii veniţi la rugăciune. După citirea pericopei evanghelice Preasfinţia Sa, a rostit un cuvînt de învăţătură […]