Actualitate

Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca sărbătorită la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni

1479

În data de 5 aprilie 2020. În a V-a duminică a Sfântului și Marelui Post, numită și Duminica Cuvioasei Maria Egiptenca, Preasfinţitul Petru, Episcop de Ungheni si Nisporeni a oficiat Sfînta şi Dumnezeieasca Liturghie în curtea Catedralei Episcopale “Sf. Bnc. Cnz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni.

Astăzi, cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Petru, s-au luat toate măsurile de protecție pentru enoriașii sfintei catedrale.

Aducem mulțumiri Domnului Iurie și Doamnei Rodica Toma, care au jertfit concentrat de cătină pentru creștinii catedalei pentru întărirea imunității și care a fost împărțit la toți credincioșii.

Sursa: http://episcopia-ungheni.md/


Articole postate de același autor
180

Cine îl are pe Dumnezeu, acela este fericit!

„ Mă doare tot ce iubesc acum, pentru că presimt în orice frumuseţe sfârşitul, dar poate că aşa arată adevărata iubire. Bucură-te de acest dar vremelnic, strigă o voce în mine. Căci nu există decât daruri vremelnice. ” (Octavian Paler) Cand am intrat în mănăstire cineva mi-a spus câteva cuvinte care mi-au dat mult de […]