Actualitate

Duminica a XXVII-a după Cincizecime cinstită la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

1547

Pe 26 decembrie, 2021,în Duminica a XXVII-a după Cincizecime,  Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni.

În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat călduros de slujitori și credincioșii prezenți.

În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa, dimpreună cu soborul slujitorilor și credincioșii prezenți, au adus lui Dumnezeu rugăciuni de mulțumire și laudă pentru darurile și binecuvântările Sale îmbelșugate, care le revarsă cu milostivire peste omenire.

După citirea Sfintei Evanghelii, Ierarhul a ținut un cuvânt predicatorial, în care a explicat mesajul evanghelic, despre parabola cu cina împărătească.

La final, Înaltpreasfinția Sa a felicitat pe toți creștinii prezenți, cu Sfânta Duminică, dorindu-le o săptămână binecuvântată.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Sursa: episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
1397

Duminica dinaintea Nașterii Domnului, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

La data de 2 ianuarie 2022, în Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sfinților Părinți după trup ai Domnului), la Catedrala Mitropolitană din inima Chișinăului a avut loc un serviciu divin oficiat în dimineața zilei de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir. La această slujbă, alături de Arhipăstor s-au rugat Prot. mitr. Vadim […]