Actualitate

Duminica a XXII-a după Cincizecime, la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1960

În Duminica a XXII-a după Cincizecime, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca, la care au participat numeroși credincioși ai urbei.

Textul evanghelic din Duminica a XXII-a după Cincizecime prezintă pilda Semănătorului (Matei 13:3-23).

În predica referitoare la această parabolă, PS Ioan a evidențiat faptul că „rostul vieții este Primirea și rodirea cuvântului lui Dumnezeu”.

După Liturghie, a fost săvârșit un Tedeum de mulțumire, iar mai apoi, Episcopul Sorocii a adresat un cuvânt de felicitare cu ocazia slujbei duminicale, dând binecuvântarea cuvenită credincioșilor.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
542

PS Ignatie: „Fără a idealiza, cred că fiecare femeie creştină este o resursă de iubire, de înţelegere şi, mai ales, de iertare”

„Fără a idealiza, cred că fiecare femeie creştină este o resursă de iubire, de înţelegere şi, mai ales, de iertare”, a spus duminică Episcopul Ignatie al Hușilor. „Nu am spus că femeia creştină este, în mod absolut, cea care întruchipează, întotdeauna şi în fiecare clipă, înţelegerea, iertarea şi dragostea. Este resursă”, a completat ierarhul. „Şi […]