Actualitate

Duminica a XIII-a după Rusalii la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din orașul Ungheni

2644

 18 septembrie 2016. În duminica a XIII-a după Rusalii, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Sfînta și Dumnezeieasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din orașul Ungheni.

    Alături de Preasfinția Sa, au coliturghisit soborul de preoți și diaconi slujitori ai Catedralei și creştinii veniţi la rugăciune. După citirea pericopei evanghelice cu binecuvîntarea Preasfințitului Episcop PETRU, clericul catedralei,Protoiereul Adrian LUPU, a rostit un cuvînt de învățătură pe marginea pasajului biblic citit astăzi dar relatînd și crîmpee din viața sfîntului prooroc Zaharia și dreapta Elizabeta.

     După rugăciunea Tatăl nostru... creştinii care s-au mărturisit şi au primit dezlegare de la duhovnic au fost împărtăşiţi de către Chiriarh, cu Sfintele şi Dumnezeieştile Taine.

      La finele Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa, împreună cu soborul de preoți a săvîrșit un Te Deum de mulțumire pentru omagiata zilei acesteia, roaba lui Dumnezeu Raisa care a primit în dar o icoană din mîina Ierarhului și un cuvînt de felicitare.

Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni


Articole Asemănătoare
2478

PS Petru a luat parte la o întâlnire cu un grup de tineri din Polonia, Serbia și Grecia

  Joi, 4 august 2016, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni aflat într-un pelerinaj în Grecia şi find însoțit de Arhimandritul PAVEL (Tabacari), Duhovnicul Mănăstirii Hîncu, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco) și de Ierodiaconul VENIAMIN (Seculțan), s-au rugat astăzi în mănăstirea “Sf.Dionisie”.    Aici Preasfinţia Sa, sa închinat la toate sfinţeniile ce se păstrează în această mănăstire rugându-se pentru pace în țară pentru clericii, […]

Articole postate de același autor
541

Prot. Teodor Domnița: ”Slujim acolo unde a rânduit Dumnezeu”

În Săptămâna Pătimirilor am poposit în parohia ”Nașterea Maicii Domnului” din s. Nihoreni, r. Râșcani. Am discutat cu părintele Teodor Domnița, care de un deceniu activează la nou-înființata parohie din preajma orașului. Sfântul locaș este amenajat pe locul fostului magazin al satului și este ridicat cu puterile localnicilor, care în mare parte sunt ucraineni.