Actualitate

Duminica a XIII-a după Cincizecime la Catedrala Mitropolitantă „Nașterea Domnului” din Chișinău

129

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a oficiat în Duminica a XIII-a după Cincizecime, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Mitropolitantă „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

După rostirea Pericopei Evanghelice, Episcopul Ioan a explicat că Pilda lucrătorilor celor răi din vie se referă atât la istoria mântuirii neamului omenesc, cât şi la viaţa Bisericii, fiindcă via reprezintă planul de mântuire a lumii.

Și în această zi de duminică, mulți dintre enoriașii veniți în casa Domnului au primit Sfânta Euharistie, lăudând și binecuvântând pe Dumnezeu.

La final, PS Ioan a săvârșit un Tedeum de mulțumire, iar mai apoi a transmis mesajul de binecuvântare al ÎPS Mitropolit Vladimir, care astăzi a oficiat Sfințirea Bisericii și Sf. Liturghie în parohia cu hramul „Sf. și Drepții Părinți Ioachim și Ana” din or. Sângera, mun. Chișinău.

sursa http://ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
5140

Acesta este al nostru!

Cât de grea şi înspăimântătoare este boala alcoolismului! Bărbaţii şi femeile care se îmbată criţă îşi irosesc conştiinţa, copiii lor, patria lor. Câte boli şi fărădelegi aduce demonul alcoolului! Şi câte mijloace băneşti şi valori materiale consumă! Alcoolicul îşi pierde treptat ruşinea, conştiinţa, demnitatea lui de om. Treptat se degradează şi ajunge până la delirum […]