Actualitate

Duminica a IV-a după Paşti la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

927

În Duminica a IV-a după Paşti, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei, Vicar Mitropolitan a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Alături de Episcopul Vicar a înălțat rugăciuni, Prot. mitr. Vadim Cheibaș – secretarul Mitropoliei Moldovei și chelar al Catedralei, precum și slujitorii sfântului lăcaș.

În această duminică, la Sfânta Liturghie s-a citit pericopa din Evanghelia după Ioan, capitolul 5, versetele de la 1 la 15, în care se relatează minunea vindecării slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda. Această Evanghelie ne arată totodată iubirea continuă a lui Dumnezeu revărsată asupra oamenilor din toate timpurile, prin faptul că El descoperă în mod treptat adevarurile de credinţă mântuitoare.

Dumnezeu ne pregătește de un alt eveniment important: întemeierea Bisericii Lui car nu va fi biruită de porțile iadului. (Matei 16.18). Fiind membri ai Bisericii ce se aseamănă cu scăldătoarea Vitezda doar că are șapte pridvoare, care sunt Sfintele Taine, Îl avem pe Hristos prezent în problemele si bolile noastre. Și fiind El alături, nu avem dreptul să ne plângem că nu este om care să ne arunce în scăldătoare cănd se tulbură apa. (Ioan 5. 7)

Slăbănogul din Evanghelia de azi suferea şi el de singurătate. Dumnezeu nu vrea ca oamenii să fie singuri. Nici Dumnezeu nu e singur. Şi Dumnezeu e în Treime. Când a făcut pe om a zis: „Să facem…” (Facere 1, 26). S-au sfătuit persoanele Sfântei Treimi, au stat de vorbă între Ele. Fiecare din noi avem nevoie de un om. De aproapele nostru. De aceea ni se cere multă inteligenţă, multă pricepere, ca să ştim cum să ne facem un om, un prieten. Mântuitorul ne învaţă cum să ni-l facem. Ni-l facem prin iubire, ni-l facem prin comunicare, prin ieşirea din egoism.

Domnul ne caută şi pe noi şi ne găseşte într-o altă „Vitezdă”, în sfânta biserică, în locaşul de închinare, unde El Însuşi ne atinge cu iubirea Sa, ne dă apa tămăduitoare a cuvântului Evangheliei, a harului Sfintelor Taine.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mixt al Catedralei Mitropolitane condus de dna dirijor Angela Angheni.

Săptămâna viitoare, Biserica se va afla în Dumninica Samarinencei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2467

Sobor de arhierei în rugăciune la Catedrala mitropolitană din Chișinău

Astăzi, 15/28 ianuarie 2017, în ziua pomenirii Sfinților Cuvioși Pavel Tebeul și Ioan Colibașul, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, la catedrala mitropolitană „Naşterea Domnului„ din mun. Chișinău a fost săvârșită Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în sobor de arhierei. Soborul preoțesc și arhieresc a fost condus de către PS Anatolie, […]

Articole postate de același autor
728

O, iartă-mi, te rog, Doamne…

O, iartă-mi, Te rog, Doamne, atâtea rugăciuni Prin care-Ţi cer doar pâine şi pază şi minuni, Căci am făcut adesea din Tine robul meu, Nu eu s-ascult de Tine, ci Tu de ce spun eu. În loc să vreau eu, Doamne, să fie voia Ta, Îţi cer, şi-Ţi cer întruna să faci Tu voia mea; […]