Actualitate

Discuții cu studenții de la USM în Joia Mare

2587

După Sf. Liturghie din Joia Mare, zeci de studenți, însoțiți de profesori, au intrat în capela Universității de Stat din Moldova.

Preotul Octavian Moșin a discutat cu fiecare grup de tineri, vorbindu-le despre semnificația acestei săptămâni a Pătimirilor Mântuitorului și răspunzând la diverse întrebări ale acestora.

Preotul s-a referit și la istoricul acestui edificiu sacru, precum și la personalitățile care au trecut prin acest locaș.


Articole Asemănătoare
649

Când a fost întemeiată Taina Sfintei Împărtăşanii?

Taina Sfintei Împărtăşanii a fost întemeiată de Hristos la Cina cea de Taină, în seara de Joia Mare, când, mâncând cu ucenicii Săi, a luat pâinea, a binecuvântat-o, a frânt-o şi a dat-o lor, zicând: „Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu.” Apoi, luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: „Beţi dintru acesta toţi, acesta este […]

Articole postate de același autor
522

Seri duhovnicești la biserica “Întâmpinarea Domnului”; invitat: conf. dr. Igor Cereteu

„Ce prezintă cărțile bisericești din secolele XVII-XX?” este tema conferinței zilei de miercuri, 29 noiembrie 2017, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM. Invitatul acestei seri este cercetatorul Igor Cereteu, specialist în carte veche religioasă. Astfel, în cadrul întâlnirii se va vorbi despre tipurile cărților bisericești, materia din care au fost confecționate, ce cărți […]