Actualitate

Discuții cu studenții de la USM în Joia Mare

2574

După Sf. Liturghie din Joia Mare, zeci de studenți, însoțiți de profesori, au intrat în capela Universității de Stat din Moldova.

Preotul Octavian Moșin a discutat cu fiecare grup de tineri, vorbindu-le despre semnificația acestei săptămâni a Pătimirilor Mântuitorului și răspunzând la diverse întrebări ale acestora.

Preotul s-a referit și la istoricul acestui edificiu sacru, precum și la personalitățile care au trecut prin acest locaș.


Articole Asemănătoare
108

Sfânta şi Marea Joi

Sfânta şi Marea Joi este închinată amintirii a patru evenimente deosebite din viaţa Mântuitorului: spălarea picioarelor ucenicilor; Cina cea de Taină; rugăciunea din Grădina Ghetsimani; şi începutul Patimilor prin vinderea Domnului de către Iuda. Joi dimineaţă se săvârşeşte Sf. Liturghie, împreună cu Vecernia acestei zile, pomenind şi actualizând Cina cea de Taină în cadrul căreia […]

Articole postate de același autor
137

„Doamne, Iisuse Hristoase, miluiește-mă pe mine, păcătosul”

Cine nu cunoaşte rugăciunea Sfântului Munte? Se alcătuieşte dintr-o frază scurtă, din câteva cuvinte: Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă pe mine, păcătosul. Strigând stăruitor „Doamne”, aducem slavoslovie lui Dumnezeu, slăvim măreţia Lui, slăvim pe Împăratul lui Israil, pe Făcătorul tuturor celor văzute şi al celor nevăzute, în faţa Căruia se înfioară Serafimii şi Heruvimii. Prin preadulcea […]