Actualitate

Discuții cu studenții de la USM în Joia Mare

2565

După Sf. Liturghie din Joia Mare, zeci de studenți, însoțiți de profesori, au intrat în capela Universității de Stat din Moldova.

Preotul Octavian Moșin a discutat cu fiecare grup de tineri, vorbindu-le despre semnificația acestei săptămâni a Pătimirilor Mântuitorului și răspunzând la diverse întrebări ale acestora.

Preotul s-a referit și la istoricul acestui edificiu sacru, precum și la personalitățile care au trecut prin acest locaș.


Articole Asemănătoare
2

Doamne, Tu să-mi speli mie picioarele…?!

În Sfânta şi Marea Joi din Săptămâna Patimilor, există obiceiul ca în unele mănăstiri, stareţul să spele picioarele a doisprezece din vieţuitorii mănăstirii pe care o conduce. Acest ritual se face în amintirea spălării picioarelor Apostolilor de către Hristos, înainte de Cina cea de Taină. Rânduiala cere ca cel mai mare să spele picioarele celor […]

Articole postate de același autor
893

Tabăra cu genericul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” la Mănăstirea Curchi

Toți copiii au așteptat cu nerăbdare finalul anului școlar pentru a se putea bucura de mult-așteptata vacanța de vară. O modalitate de petrece timpul liber pe perioada vacanței o reprezintă participarea la diferite tabere, având ocazia de a efectua excursii și drumeții, de a fi antrenați în activități educative şi în diferite competiții sportive. În […]