Actualitate

Discuții cu studenții de la USM în Joia Mare

2572

După Sf. Liturghie din Joia Mare, zeci de studenți, însoțiți de profesori, au intrat în capela Universității de Stat din Moldova.

Preotul Octavian Moșin a discutat cu fiecare grup de tineri, vorbindu-le despre semnificația acestei săptămâni a Pătimirilor Mântuitorului și răspunzând la diverse întrebări ale acestora.

Preotul s-a referit și la istoricul acestui edificiu sacru, precum și la personalitățile care au trecut prin acest locaș.


Articole Asemănătoare
150

A patra zi, joia patimilor. „Grea lecţie dată tuturor bolnavilor de funcţii, indiferent unde se manifestă boala aceasta. Doar cel care slujeşte celui mic este mare”

JOIA PATIMILOR. Ziua a IV-a Şi iar a fost seară şi din nou s-a făcut dimineaţă. Ziua aceasta este luminată de Cina cea de Taină, de aceea Biserica o marchează cu una dintre cele mai însemnate Liturghii de peste an. Nu că ar fi altfel decât celelalte, dar în miezul ei se pregăteşte Trupul şi […]

Articole postate de același autor
438

«Să staţi sub Evan­ghelie ca florile»

Dacă eşti credincios, ai şi înfrânare. Unuia, care vorbise într-o predică despre relaţiile trupeşti libere, i-am făcut observa­ţie aspră. Creştinismul provine din feciorie. Iar acesta este un lucru de mare cinste. Pilde avem pe Maica Domnului, Sfântul Ioan Botezătorul… Atunci când vorbeşti cu femei, să le acorzi cinste, precum a făcut Avva Zosima cu Sfânta […]