Actualitate

„Dacă mă iubești…dă-Mi păcatele tale”

7706

Un om îşi dorea foarte mult să-I mulțumească lui Dumnezeu și se ruga în felul următor: "Doamne,ce aş putea să-Ţi ofer ". Într-o zi Dumnezeu i-a răspuns: "Nu am nevoie de nimic. Tot ce ai, deja este al Meu, căci Eu ţi le-am dat."

Omul însă a insistat: "Cum aş putea totuşi să-Ţi răsplătesc, ce aş putea să-Ţi dau". Atunci Dumnezeu i-a zis: "Dacă mă iubești...dă-Mi păcatele tale."


Articole Asemănătoare
319

Nu neglijaţi niciodată rugăciunea

Părinte, l-au întrebat odată doi tineri căsătoriţi, seara când ne întoarcem acasă obosiţi de la serviciu, nu avem poftă de rugăciune. – Dar cum aveţi poftă de mâncare? Precum nu vă lipsiţi de mâncare, oricât de obosiţi ați fi, tot aşa, şi încă mai mult, nu trebuie să vă lipsiţi niciodată nici de mâncarea duhovnicească, […]

Articole postate de același autor
2613

Calendarul zilei – 15 mai 2019

În această dimineaţă, în rubrica Calendar ortodox, îl cinstim pe unul dintre marii profeţi ai Vechiului Testament. E vorba despre Sfântul Prooroc Ieremia, zis şi Prorocul dreptăţii lui Dumnezeu.