Actualitate

Dă la timp!

269

Aș vrea mai mult, dar vezi, n-am vreme,
Căci mâine mă trezesc devreme,
Sunt obosit, serviciu-i greu.."
Așa Îi spui lui Dumnezeu..

O cruce strâmbă și grăbită,
O rugăciune plictisită..
Da, Domnul oboseala-ți știe,
Dar de-ai fi fost la cumetrie

Sau la a "moțului" tăiere,
Ai fi uitat orice durere.
Ți-ar sfârâi călcâiul, frate,
De toate sârbele jucate!

Și uite-așa se-ntâmplă-n viață
Ca într-o bună dimineață 
Să dea necazul peste tine
Și-apoi să vii plângând la mine,

Spunând că Domnul nu te-ascultă,
Deși te rogi cu râvnă multă,
Căci nu te rogi de mântuială
Nici când ești rupt de oboseală..

Sunt dur și insensibil? Poate..
Dar știi că ți le-am zis pe toate,
Deci ți-o mai zic acum și p-asta:
Tu singur ți-ai atras năpasta..

N-ai vrut să dai puțin de voie,
Și-acum dai dublu, de nevoie,
Căci Dumnezeu ce-I aparține
Își ia și singur de la tine!

Preot Sorin Croitoru


Articolul Precedent
Articolul Următor
Articole Asemănătoare
421

Dimineața când vă sculați voi, câte ore vă rugați?

Dimineaţa când vă sculaţi voi, câte ore vă rugaţi? Ia spuneţi, mamă! – Dar avem treburi, părinte. Zicem câteva rugăciuni şi plecăm. – ’’Văruit pe necârpit, bodaproste c-am gătit!“, îmi spunea o fată cum se roagă mama ei: ”Tatăl nostru, Care eşti în Ceruri… Mărie, hăi, ai dat mâncare la gâşte?…, sfinţească-se numele Tău…fată, hăi, […]

Articole postate de același autor
471

Azi, accentul cade nu pe nevoinţă, ci pe neputinţă

Creştinii din vechime primeau uneori doar un cuvânt duhovnicesc, dar îl puneau în lucrare o viaţă întreagă. În alte dăţi, nici măcar nu aveau nevoie de un cuvânt, precum fratele din Pateric ce-i spune Sfântului Antonie cel Mare: „Destul îmi este să te văd, Părinte”. După două mii de ani de creştinism, numai cine nu vrea […]