Actualitate

Cum se cuvine sa petrecem Săptămâna Mare?

24

Suntem în Săptămâna Patimilor, numită şi Săptămâna Mare, ultima din Postul Paştelui. În această perioadă, credincioşii se pregătesc de sărbătoarea Învierii lui Hristos prin abţinere de la cele lumeşti şi prin rugăciune.

Tradiţia spune că în următoarele zile se ţine post aspru şi se mânâncă abia după asfințitul soarelui. 

Ce trebuie şi nu ce avem voie să facem în aceste zile, aflăm de la preotul Octavian Moşin. 

sursa publika.md


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
35

Da-mi Doamne şi mie din pacea Ta!

”Pace va las voua, pacea Mea v-o dau” (ioan 14,27) Dă-mi, Doamne, şi mie pacea Ta! Nu am duhul smereniei, duh de pace, ştiu că nu-l voi putea dobândi oricât m-aş strădui, în nicio împrejurare, fiindcă este mai presus de toată mintea. Caută spre sufletul meu tulburat, egoist, neliniştit, aşa cum caută mama să-şi linistească […]