Actualitate

Cum se cuvine sa petrecem Săptămâna Mare?

28

Suntem în Săptămâna Patimilor, numită şi Săptămâna Mare, ultima din Postul Paştelui. În această perioadă, credincioşii se pregătesc de sărbătoarea Învierii lui Hristos prin abţinere de la cele lumeşti şi prin rugăciune.

Tradiţia spune că în următoarele zile se ţine post aspru şi se mânâncă abia după asfințitul soarelui. 

Ce trebuie şi nu ce avem voie să facem în aceste zile, aflăm de la preotul Octavian Moşin. 

sursa publika.md


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
5217

După necazuri, mângâiere

„Cel ce mângâie pe noi în tot necazul nostru, pentru ca pe cei ce se află-n tot necazul să-i putem și noi mângâia, prin mângâierea cu care noi înșine suntem mângâiați de Dumnezeu.” (II Corinteni 1, 4) Există diferite moduri prin care „suntem mângâiați de Dumnezeu”, iar acestea sunt infinite la număr. Uneori ne trimite […]