Actualitate

Cum putem să ne tăiem obişnuinţa de a mânca mult?

151

Cum putem, Părinte, să ne tăiem obişnuinţa de a mânca mult?

Este trebuinţă de puţină frână. Mai bine este să nu mănânci mâncarea care îţi place, ca să nu-ţi faci de lucru, pentru că încet-încet se măreşte hambarul [stomacul]. Şi după aceea, acest „vameș nemilostiv”, aşa cum îl numeşte Avva Macarie, va cere mereu. În vremea mesei eşti satisfăcut, dar după aceea simţi nevoia să dormi, şi nici să lucrezi nu mai poţi. Dacă mănânci un singur fel de mâncare, acesta îţi ajută să-ţi tai pofta.

Cuviosul Paisie Aghioritul, Viața de familie, traducere din limba greacă de Ieroschimonah Ştefan Nuţescu, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 202-203


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
6789

Postul: ce e prea mult – vatămă, şi ce e prea puţin – păgubeşte

Sfântul Vasile cel Mare în înţelepciune, în virtuţile creştineşti şi în post, în acest scop, al cumpănirii vieţii prin post şi alimentarea chibzuită a omului trăitor pe acest pământ, zice aşa: „Înfrânarea (de la bucate) se măsoară fiecăruia după puterea sa trupească. Eu socotesc că nu-i fără de primejdie ca, ruinând, prin înfrânare nemăsurată, puterile […]

Articole postate de același autor
15689

Părinte Paisie, nu ştiţi cumva vreun medicament?

  – Părinte, omul acesta are tensiune. Nu ştiţi cumva vreun medicament? -Tensiune? Ia vino aici să ţi-o cobor! (Şi zâmbind, îi prinde capul între mâini şi îl apasă, în timp ce acela stătea  bucuros şi cu  evlavie, primind  tratamentul Stareţului asupra capului său). Tensiunea este din nelinişte, binecuvântatule, continuă serios Stareţul. Tu să rezolvi […]