Actualitate

Cum putem să ne tăiem obişnuinţa de a mânca mult?

148

Cum putem, Părinte, să ne tăiem obişnuinţa de a mânca mult?

Este trebuinţă de puţină frână. Mai bine este să nu mănânci mâncarea care îţi place, ca să nu-ţi faci de lucru, pentru că încet-încet se măreşte hambarul [stomacul]. Şi după aceea, acest „vameș nemilostiv”, aşa cum îl numeşte Avva Macarie, va cere mereu. În vremea mesei eşti satisfăcut, dar după aceea simţi nevoia să dormi, şi nici să lucrezi nu mai poţi. Dacă mănânci un singur fel de mâncare, acesta îţi ajută să-ţi tai pofta.

Cuviosul Paisie Aghioritul, Viața de familie, traducere din limba greacă de Ieroschimonah Ştefan Nuţescu, Editura Evanghelismos, București, 2003, p. 202-203


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
6786

Postul: ce e prea mult – vatămă, şi ce e prea puţin – păgubeşte

Sfântul Vasile cel Mare în înţelepciune, în virtuţile creştineşti şi în post, în acest scop, al cumpănirii vieţii prin post şi alimentarea chibzuită a omului trăitor pe acest pământ, zice aşa: „Înfrânarea (de la bucate) se măsoară fiecăruia după puterea sa trupească. Eu socotesc că nu-i fără de primejdie ca, ruinând, prin înfrânare nemăsurată, puterile […]

Articole postate de același autor
2355

Săptămîna Tineretului Ortodox în Protopopiatul Strășeni

Conform binecuvîntării Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, săptămîna premergătoare Duminicii Floriilor a fost declarată – Săptămîna Tineretului Ortodox. Cu această ocazie, la data de 20 aprilie 2016 în incinta Protopiatului Strășeni, s-a organizat o conferință cu tematica: „Hristos – prieten al tinerilor”. Gazda acestei conferințe a fost Liceul Teoretic „Ion […]