Actualitate

Cum învățăm să iertăm și să iubim?

143

Iertând și iubind. Exercițiul zilnic al iertării și al iubirii. Contează foarte mult ce viziune personală are fiecare asupra iertării. Înțelegerea procesului biochimic și neuronal al ancorării reacțiilor emoționale în corp și blocarea în trecut (emoțional și cognitiv) fac ca decojirea rănilor și vindecarea lor să fie eficientă. Iertarea este un proces terapeutic care începe „aici și acum”, indiferent de travaliul lui. Despachetarea cu grijă a emoțiilor. Uneori este nevoie de mult timp pentru a ne curăța de resentimente, frustrare, neputință, vinovăție, rușine și pregătirea minții pentru acceptare. Iertarea înseamnă să ștergi toate datoriile celor care ți-au provocat un rău real, păstrând demnitatea și iubirea. În procesul iertării se observă rezultate atât în planul emoțional, dar mai ales fizic, deoarece multe boli au la rădăcină neiertări de sine sau ale celorlalți.

„Iertarea este un act de iubire”, spune părintele Dumitru Stăniloae. Dacă iert pe cineva, încep să-l iubesc. Fără a iubi și a fi iubit, sufletul omului se usucă și moare. Dumnezeu te iubește! Comportă-te cu ceilalți cum se comportă Dumnezeu cu tine! Ca să se întâmple minuni este nevoie să iubim.

Ieromonahul Hrisostom Filipescu


Articole Asemănătoare
6883

Familia este o cruce. Prin ea vom cunoaşte multe bucurii, dar şi multe greutăţi

De cele mai multe ori, pasiunea orbeşte. Astfel, orbit de ea, omul începe să idealizeze mult obiectul închinării sale, iar când pasiunea trece, el ajunge la concluzia: „Cum de am putut fi atât de orb şi să nu văd care este, de fapt, adevărul?”. Apoi, imediat urmează dezamăgirea totală. Iată de ce este bine să […]

Articole postate de același autor
596

Bucurie pascală pentru copiii centrului Alternativa

Cu binecuvântarea Preasfințitului Marchel, clericii catedralei episcopale „Sf.Împ.Constantin și Elena” din Bălți au vizitat centrul de plasament temporar și reabilitare pentru copii „ALTERNATIVA”, pentru a le împărtăși din bucuria sărbătorilor pascale. Copii au primit câte un cadou din partea Ambasadei Rusiei și au mulțumit preoților pentru cadouri și pentru felicitare. sursa http://ephbalti.md/