Actualitate

Copiii plătesc prețul neînțelegerilor din familie

58

Mai întâi este vorba de-o trăinicie a căsniciei, nu este vorba de o plăcere de moment care se consumă, după care se ajunge la nenorociri şi la despărţiri. Eu asist la divorţuri... Nu este permis ca în iubire să înşeli. Bărbaţii trăiesc cu alte femei şi nu le convine să divorţeze. Copiii nu-i încurcă, că nu se ocupă deloc de ei. Şi le lasă copiilor şi o zestre morală proastă, pentru că pe copil ‒ spuneam la atâta lume ‒ nu-l învaţă nimeni să vorbească, el vorbeşte precum părinţii, deci ce aude şi ce vede, aceea va face şi el. Şi tot ce face soţul, că o bate pe soţie, că nu-ştiu-ce, copiii înregistrează şi cresc traumatizaţi.

De ce să nu facem o căsnicie pentru totdeauna, ca moşii si strămoşii noştri? Dacă m-ar întreba cineva să-i spun într-un cuvânt ce este cultura, i-aş răspunde: armonie. Dacă m-ar întreba un altul, mai pretenţios, să-i spun, într-un cuvânt, definiţia Bibliei, i-aş defini: armonie. Dacă m-ar întreba altcineva să-i spun ce este căsnicia, i-aş zice: armonie. Nu e armonie...? Păi ce, femeia e făcută de Dumnezeu ca să te joci tu cu ea?

Din Arhimandrit Arsenie Papacioc, Despre armonia căsniciei, Editura Elena, Constanța, 2013, p. 5-6


Articole Asemănătoare
107

Femeile lucrează în regim de „foc continuu”

Munca femeii presupune constanţă: educarea copiilor, îngrijirea lor, treburile casnice. Ea nu necesită asemenea eforturi fizice ca cea a bărbatului, dar pentru a te ocupa de ea este nevoie de mare rezistenţă şi răbdare. Eu îmi iubesc foarte mult copiii, dar după ce rămân singur cu ei câteva zile mă simt foarte obosit, pe când […]

Articole postate de același autor