Actualitate

Continuă campania „Un dar pentru biserica de acasă”

496

În ajunul Praznicului Învierii Mîntuitorului, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, campania cu caracter filantropic „Un dar pentru biserica de acasă” a ajuns și la Maria URSU din capitală.

Maria are vîrsta de 12 ani și este diagnosticată cu tetrapareză spastică, luxație totală bilaterală de șold și scolioză toracolombară gr. IV. În dimineața zilei a participat împreună cu mama sa la Sfînta Liturghie de la Catedrală, împărtășindu-se, iar după aceasta au fost așteptate la Palatul mitropolitan, unde Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, le-a oferit daruri pascale și un ajutor financiar pentru tratamentul acestei copile.

Amintim că această campanie a demarat și se desfășoară cu binecuvîntarea și implicarea nemijlocită a ÎPS Mitropolit VLADIMIR.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
261

Împărăţia lui Dumnezeu nu se cumpără cu bani!

Spunea părintele unui grup de seminarişti: „Poţi să dai canon la oameni să facă milostenie. Dar nu la cei care sunt bogaţi. Că ei au buzunarele doldora, vin şi-ţi pun un teanc de bani pe masă şi zic: «Gata! M-am mântuit!». Dar Împărăţia lui Dumnezeu nu se cumpără cu bani! Să le dai să postească, […]

Articole postate de același autor
2303

În Duminica a XIV-a după Cincizecime, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Mănăstirea „Sf. Ierarh Nicolae” din s. Dobruşa, r. Şoldăneşti

Numeroși credincioși au participat Duminică, 10 septembrie 2017, la evenimentele prilejuite de resfințirea Mănăstirii “Sf. Ierarh Nicolae” din s. Dobrușa, r. Șoldănești. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, alături de care s-au rugat Prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei Moldovei, Arhim. Petru (Tomacinschi), starețul Mănăstirii Dobrușa, Prot. […]