Actualitate

Continuă campania „Un dar pentru biserica de acasă”

487

În ajunul Praznicului Învierii Mîntuitorului, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, campania cu caracter filantropic „Un dar pentru biserica de acasă” a ajuns și la Maria URSU din capitală.

Maria are vîrsta de 12 ani și este diagnosticată cu tetrapareză spastică, luxație totală bilaterală de șold și scolioză toracolombară gr. IV. În dimineața zilei a participat împreună cu mama sa la Sfînta Liturghie de la Catedrală, împărtășindu-se, iar după aceasta au fost așteptate la Palatul mitropolitan, unde Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, le-a oferit daruri pascale și un ajutor financiar pentru tratamentul acestei copile.

Amintim că această campanie a demarat și se desfășoară cu binecuvîntarea și implicarea nemijlocită a ÎPS Mitropolit VLADIMIR.

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
27

Preotul care îşi dedică viaţa şi banii sărmanilor: „Îmi vine să intru în pământ când ştiu că sunt oameni care n-au o bucată de pâine“

De opt ani, un preot din judeţul Vaslui încearcă să schimbe viaţa oamenilor din satul pe care îl păstoreşte, venind în sprijinul familiilor sărmane şi luptând să-i salveze de la analfabetism pe copiii care vor să renunţe la şcoală. Preotul Vasilică Paraschiv Mihai are 37 de ani, iar din anul 2007 slujeşte la în satul […]