Actualitate

Cine este vrednic?

28

Cum este cu împărtășania deasă? Omul trebuie să trăiască așa ca și cum neîncetat s-ar apropia de Sfânta Împărtășanie. Dacă noi am supărat pe cineva, trebuie să lăsăm tot și să cerem iertare. Noi trebuie să ne rugăm mereu. noi trebuie să trăim după Evanghelie. Iată ce solicită îndreptarea, nu să mergeți sau nu mergeți la împărtășanie.

Nimeni pe acest pământ, nimeni, niciodată nu a fost și nu va fi vrednic să se împărtășească! Dumnezeu ne invită să facem aceasta, cerând iertarea Lui. Pregătindu-ne cu cea mai mare grijă, venim să primim Trupul și Sângele Lui ca El să vindece sufletul și trupul nostru. Împărtășania este totodată leac și hrană pentru suflet și trup. Așadar, cât de des trebuie să ne împărtășim? Voi trebuie să trăiți așa încât să vă puteți împărtăți în fiecare zi. Aceasta înseamnă că trebuie să vă schimbați viața voastră. Nu înseamnă că trebuie acum să vă năpustiți la rând la împărtășit.

Țin minte cum am văzut la spital o femieie micuță, în vârstă. Când am intrat în salon, era toată înconjurată de tuburi, ținându-se de speteaza patului și citea rugăciunile dinaintea împărtășaniei. Eu am exclamat:

- Întindeți-vă imediat!

Nu Îl pot primi pe Domnul meu stând culcată, a răspuns ea.

Dar noi cum procedăm? Noi, care suntem perfect sănătoși - cel puțin trupește. Noi nu depunem eforturi nici macar să ne concentrăm duhovnicește. Iar ea stătea în picioare și Îl aștepta pe Domnul ei. Așadar, cine este vrednic?

Din Convorbiri pe pământ rusesc, Ed. Egumenița 2015, p. 213-214

 


Articole Asemănătoare
55

Cine te opreşte să ai în gând: „Doamne miluieşte”?

Cum vi se pare, preacuvioase, după experienţa aceasta foarte lungă atitudinea faţă de femeie, în general, sau în relaţia dintre bărbat şi femeie, a evoluat înspre pozitiv sau înspre negativ? În general, a evoluat spre înflorire, spre pozitiv. Dar, spre îndurerarea momentului istoric în care ne aflăm, există şi foarte multe cazuri când femeile abia […]

Articole postate de același autor
4714

Fără Dumnezeu n-o să izbândeşti nimic…

Domnul a zis: „Orice veţi cere de la Tatăl în numele Meu, vă va da vouă” (In 15, 16) – iar noi nu credem. Noi nu credem nici în rugăciunea noastră, nici că Dumnezeu ne va auzi – nu credem în nimc. Iată de ce totul ne e deşert, iată de ce rugăciunea noastră parcă […]