Actualitate

Ce se întâmplă când omul crede în Dumnezeu?

193

Când omul crede în Dumnezeu şi se depărtează de patimile trupeşti, prin însuşi acest fapt omoară în sine chiar şi iubirea de arginţi, începe să înţeleagă lipsa de noimă a adunării banilor şi a nădăjduirii în ei, fiindcă îşi pune toată nădejdea în Dumnezeu.

Dacă omul nu e cu Dumnezeu, sufletului său nu-i pot ajuta nici un fel de bani. Dimpotrivă, când trăieşti cu Dumnezeupoţi să trăieşti excelent chiar dacă n-ai bani — şi probabil că fiecare din noi ştie destule exemple.

(Protoiereu Dimitrie Smirnov)

Cum să biruim iubirea de arginți, Editura Sophia, București, 2013, p. 45


Articole Asemănătoare
6536

Tot ce faci, să faci pentru slava lui Dumnezeu

Cum să procedăm să ne păstrăm pacea duhovnicească, optimismul, credinţa trăind într-un oraş atât de stresant şi de aglomerat cum este Bucureştiul? Cum să facem să ne folosim cât mai bine timpul, atât de puţin liber, în scopul dobândirii unui mod duhovnicesc? Cred că oamenii ar mai găsi timp de rugăciune dacă ar renunţa la […]

Articole postate de același autor