Actualitate

Ce se întâmplă când omul crede în Dumnezeu?

202

Când omul crede în Dumnezeu şi se depărtează de patimile trupeşti, prin însuşi acest fapt omoară în sine chiar şi iubirea de arginţi, începe să înţeleagă lipsa de noimă a adunării banilor şi a nădăjduirii în ei, fiindcă îşi pune toată nădejdea în Dumnezeu.

Dacă omul nu e cu Dumnezeu, sufletului său nu-i pot ajuta nici un fel de bani. Dimpotrivă, când trăieşti cu Dumnezeupoţi să trăieşti excelent chiar dacă n-ai bani — şi probabil că fiecare din noi ştie destule exemple.

(Protoiereu Dimitrie Smirnov)

Cum să biruim iubirea de arginți, Editura Sophia, București, 2013, p. 45


Articole Asemănătoare
194

Plânsul unei tinere necredincioase adresat părinților

O, mamă, m-ai învățat să trăiesc în această viață de parcă aș fi fost nemuritoare. Vai, tată, că nici tu nu mi-ai vorbit niciodată despre Dumnezeu, nu mi-ai spus că am un suflet nemuritor în mine, și că mai există o altă viață, una veșnică. Voi v-ați îngrijit numai de trupul meu, și v-ați luptat […]

Articole postate de același autor
11

Unii nu cred că există iad şi Rai…

Părinte, unii nu cred că există iad şi Rai. Nu cred că există iad şi Rai? Atunci cum este cu putinţă ca morţii să rămână în inexistență, de vreme ce sunt suflete? Dumnezeu este nemuritor, dar şi omul este nemuritor după har. Prin urmare, nemuritor va fi şi în iad. Pe lângă aceasta, Raiul şi […]