Actualitate

Ce se întâmplă când omul crede în Dumnezeu?

184

Când omul crede în Dumnezeu şi se depărtează de patimile trupeşti, prin însuşi acest fapt omoară în sine chiar şi iubirea de arginţi, începe să înţeleagă lipsa de noimă a adunării banilor şi a nădăjduirii în ei, fiindcă îşi pune toată nădejdea în Dumnezeu.

Dacă omul nu e cu Dumnezeu, sufletului său nu-i pot ajuta nici un fel de bani. Dimpotrivă, când trăieşti cu Dumnezeupoţi să trăieşti excelent chiar dacă n-ai bani — şi probabil că fiecare din noi ştie destule exemple.

(Protoiereu Dimitrie Smirnov)

Cum să biruim iubirea de arginți, Editura Sophia, București, 2013, p. 45


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
1888

În Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca, Episcopul Ioan al Sorocii a slujit în biserica „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Soroca

În Duminica a V-a din Postul Mare, a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Soroca. Împreună cu Episcopul Vicariatului de Soroca s-a rugat Prot. mitr. Nicolae Craveț, parohul bisericii și numeroși creștini veniți să ceară mijlocirea Sfintei Maria Egipteanca în […]