Mitropolitul Antonie de Suroj a fost întrebat: "Ce să facem cu copiii în biserică, ei ne împiedică să ne rugăm?" El le-a răspuns :"Atunci când veţi începe să vă rugaţi, ei nu vor mai fi o piedică."


Mitropolitul Antonie de Suroj a fost întrebat: "Ce să facem cu copiii în biserică, ei ne împiedică să ne rugăm?" El le-a răspuns :"Atunci când veţi începe să vă rugaţi, ei nu vor mai fi o piedică."

De ce uneori ne rugăm atât de greu? Citești ziarele lumești sau revistele: se citesc ușor și plăcut, toți cred în ele ușor. Însă hai să citim ziare duhovnicești sau, mai ales, cărți bisericești, sau de rugăciuni… Îi este greu inimii și te vor chinui îndoielile și necredința și o anumită întunecare și dezgust. Mulți […]