Actualitate

CATEDRALE transformate în discoteci. PAȘTELE catolic, sărbătorit de francezi cu muzică tehno și dans în biserică

14918

S-a întâmplat de Paști, în Franța. Catedrala din Metz, una dintre cele mai înalte lăcașuri de cult, a fost transformată în discotecă.

Comentariile de pe Facebook ale francezilor vorbesc de la sine: „Cool”, „Off, de ce n-am știut și noi? Că veneam imediat”, „Asta distracție” etc. „Blasfemie! Ați transformat bisericile în bordeluri!” – este una dintre puținele voci care condamnă „evenimentul” organizat chiar în zilele în care catolicii sărbătoreau Învierea Domnului.

„În timp ce locașurile de cult catolice se transformă în cluburi, moscheele apar ca ciupercile după ploaie. Dar să ne rezumăm la cuvintele organizatorului acestui eveniment: Este Paștele!

Să ne „bucurăm cu ei”, spune Cristian Drăghici, autorul postării clipurilor video de mai jos, relatează activenews.ro
 

Articole postate de același autor
2283

S-a încheiat Tabăra bucuriei din cadrul bisericii USM

Tabăra bucuriei de la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, USM, s-a desfășurat între 2 și 7 iulie. Peste 80 de copii cu vârsta între 7-12 ani au avut parte de alese mângâieri duhovnicești, rugându-se și fiind implicați în diverse activități: ateliere de creație, jocuri, pelerinaje etc. Tabăra a fost organizată pentru copiii angajaților USM și a enoriașilor […]