Actualitate

„Când eram ortodox făceam toate relele”

6

De exemplu, este suficient să vină un drac al ereziei, un drac arhicon, care să-i schimbe învăţătura de dreapta credinţă, şi aţi văzut cât de des întâlnim această mătrurisire :”Părinte, când eram ortodox făceam toate relele. de când m-am dus la adeventişti, iegovişti, baptişti sau penticostali nu mă mai luptă nici o patimă, cum se explică?”


Articole Asemănătoare
4238

Nu e suficient a declara că suntem creștini, e nevoie a trăi ortodoxia

Astăzi poate mai mult ca altădată unii pretind a fi cineva înainte de a fi. Avem un imens spațiu informațional. Facebook-ul, de rând cu alte rețele de socializare, e la putere și a devenit locul unde poți ajunge „vedetă” în câteva mișcări. Totul depinde de abilitatea de a găsi împrejurările cele mai potrivite pentru un […]

Articole postate de același autor
2983

Conferinţa internaţională „Educaţia din perspectiva valorilor” Ediţia a IX-a Chişinău, 28-29.09.2017

În perioada 28 și 29 septembrie la Chișinău s-au desfășurat lucrările celei de-a IX-a ediții a Conferinței internaționale cu genericul Educația din perspectiva valorilor. Evenimentul a avut loc la USM și a întrunit cercetători din mai multe domenii: pedagogie, filosofie, teologie, istorie, drept și psihologie. La conferință s-au înscris 125 de participanți din mai multe […]