Actualitate

„Când eram ortodox făceam toate relele”

19

De exemplu, este suficient să vină un drac al ereziei, un drac arhicon, care să-i schimbe învăţătura de dreapta credinţă, şi aţi văzut cât de des întâlnim această mătrurisire :”Părinte, când eram ortodox făceam toate relele. de când m-am dus la adeventişti, iegovişti, baptişti sau penticostali nu mă mai luptă nici o patimă, cum se explică?”


Articole Asemănătoare
3430

„Cineva ori este ortodox tot timpul, ori nu este nicidecum cu adevărat ortodox”

Misiunea noastră cea mai importantă, poate, este luminarea creştină proprie, precum şi a celorlalţi. Trebuie să înaintăm mai profund în credinţa noastră, nu studiind canoanele Sinoadelor Ecumenice sau Tipicul (deşi îşi au şi ele locul lor), ci cunoscând cum lucrează Dumnezeu în vieţile noastre; citind vieţile celor bineplăcuţi lui Dumnezeu din Vechiul şi Noul Testament […]

Articole postate de același autor
2428

Un pelerinaj de neuitat organizat de protopopiatul Chişinău, sectorul I

Protopopiatul Chişinău, sectorul I, a răspuns cererilor parvenite din partea unor asociaţii obşteşti din capitală. de a fi organizat un pelerinaj pentru familii socialmente vulnerabile, precum li pentru câteva centre de plasament pentru copii. Astfel, peste 80 de persoane au beneficiat de un pelerinaj la mănăstirile Saharna şi Ţâpova. În cadrul pelerinajului au fost vizitate […]