Actualitate

Avort sau mai presus de orice există Dumnezeu….

348

Anul trecut, o doctoriță ginecolog mi-a povestit următoarea minune:

– A venit la mine un preot cu soția lui, care era însărcinată în primele luni, ca să-i fac un control. I-am făcut o radiografie și am văzut că pruncul aproape nu avea creier și în tot capul lui se aflau chisturi. L-am chemat pe preot și a văzut și el. A înțeles că după legile omenești nu există nicio șansă pentru a trăi copilul. Dar, ca să nu greșesc eu, l-am trimis la alți doctori specialiști, care i-au spus din start că trebuie să facă avort.

Atunci a venit din nou la mine și m-a întrebat ce aș face în locul lui. I-am spus că m-aș lăsa în voia lui Dumnezeu. Atunci, el mi-a zis că se gândea la același lucru. Deci, s-a dus acasă, s-a spovedit împreună cu soția lui și-au început să se roage, după cum i-a sfătuit duhovnicul.

La câteva luni, au venit din nou la mine, ca să îi fac radiografie și atunci să vedeți minunea lui Dumnezeu. Copilul era perfect sănătos și nu mai avea niciun chist la cap. Dispăruseră toate chisturile, iar creierul era crescut normal. M-am uitat din nou cu preotul și nu-mi venea să cred.

Atunci, preotul mi-a zis că după multă rugăciune a simțit că pruncul s-a făcut sănătos. Când a venit timpul nașterii, a născut un băiețel sănătos și frumos și au plecat bucuroși acasă, mulțumind lui Dumnezeu și Maicii Domnului.

După câteva zile, m-a sunat duhovnicul lor și m-a rugat să vin cât mai urgent până la el. M-am urcat în mașină și am plecat. Când am ajuns acolo, era pregătit totul pentru botez și mi-au zis că s-au hotărât să mă pună nașă a copilului, dacă vreau să-l botez. Am primit cu drag și am devenit nașa lui Matei, căci așa i-au pus numele. Iar acum Matei are patru anișori și este un copil sănătos și foarte înțelept pentru vârsta lui.

Așa și-a încheiat povestirea doctorița, care este foarte credincioasă și ajută pe multe femei la naștere. Deci, sper ca această minune să fie spre întărirea femeilor care sunt însărcinate și doctorii nu le dau șanse de a  avea copii sănătoși.

Din Monah Pimen Vlad, Povestiri duhovnicești, vol. II, Editura Axa, 2013, p. 84-86


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
6181

„V-aţi rugat, în amărăciunea voastră, ca Domnul să-l pedepsească?”

Nişte părinţi şi-au adus fiul îndrăcit la Sfântul Partenie al Lampsacului. De obicei, Sfântul, cu harul lui Dumnezeu, le ajuta celor nefericiţi fară să se lase rugat. De data aceasta însă, el s-a arătat nemulţumit. Căzând la picioarele omului lui Dumnezeu, părinţii îl rugau cu lacrimi să le scape fiul de boală. Nevoitorul a răspuns: […]

Articole postate de același autor
119

Câtă dragoste are Tatăl ceresc pentru noi, nevrednicii!

Iată, vezi în ce fel s-au întors lucrurile? Şi nu ţi-a fost de ajuns că nu te-ai dus la biserică, ci ai mai spus vorbe nesocotite, zicând: „Ce va câştiga Dumnezeu, dacă noi ne vom ruga?” Asta, frate, nu e bine… Desigur că Dumnezeu nu are nevoie de păcătoasa noastră rugăciune, totuşi, din dragostea Lui […]