Actualitate

„Aşteptând, am aşteptat pe Domnul şi S-a plecat spre mine”

241

Сel ce a câştigat răbdarea se atinge de toate faptele bune, că se bucură, în necazuri şi în primejdii este iscusit; întru năpastă se veseleşte, la ascultare este gata, în dragoste deplin, în vorbire de rău slăbeşte, la ocări se smereşte, la linişte viteaz, la cântări neleneş, în postire gata, întru rugăciuni silitor.

Prin răbdare, omul devine la ascultare vesel, la nevoie sprijin tare, la răspunsuri negrabnic, în viaţă osârdnic, la umblări frumos, bun în adunarea fraţilor, la răspunsuri plăcut, la privegheri gata şi osârdnic către străini, cunoscător al celor neputincioşi, la întâlniri întâmpinător, treaz la înţelegeri şi la tot lucrul deştept. Că acela ce a câştigat răbdare şi-a câştigat nădejde şi cu toate faptele este împodobit unul ca acela. Și unul ca acesta cu multă îndrăzneală strigă către Dumnezeu, zicând: „Aşteptând, am aşteptat pe Domnul şi S-a plecat spre mine” (Psalmi 39, 1). Deci, pe o cale ca aceasta să mergem, pe care merg toţi cei ce au iubit pe Dumnezeu. (Sfântul Efrem Sirul)

Proloagele, volumul I, Editura Bunavestire, p. 513


Articole postate de același autor
1147

Adu-ți aminte că și tu ești pământean și fă bine tuturor

Miluiește pe cei săraci, ca printr-înșii să dobândești și tu milă. Ferește-te de cei gâlcevitori, ca să nu fii silit să ieși din liniștea ta. Rabdă fără îngrețoșare mirosul cel greu al bolnavilor și mai cu seamă al săracilor, că doar și tu tot cu trup ești îmbrăcat. Să nu înfrunți pe cei cu inima mâhnită, ca nu cumva, bătut […]