Actualitate

Asta numesc oamenii „pierdut”?!

158

Un copil a văzut un bărbat și o femeie că plângeau și a întrebat-o pe slujnica ce îngrijea de el, de ce sunt atât de mâhniți.

Ea îi răspunse că acești oameni pierduseră pe scumpul lor băiețaș.

- Pierdut! zice copilul. Vino iute să-l căutăm!

- La ce bun? răspunse slujnica. Nu-l mai găsim în lumea asta. A murit...

- Și unde e acum?

-  În cer.

- În cerul despre care mi-ai vorbit tu atâta? În cer, unde e atât de frumos, unde este Mântuitorul Hristos și unde copiii se joacă cu îngerii?

- Da,da ! Acolo!

Copilul rămase câteva clipe pe gânduri. Apoi mirat, a întrebat:

- Asta numesc oamenii „pierdut”?!

Câtă înțelepciune la copil!


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
333

Stăpâna noastră! (O minune a Maicii Domnului)

În părțile Lombardiei trăiau doi soți foarte credincioși care aveau multă evlavie la Maica Domnului. Pentru aceasta, cuprinși de dor dumnezeiesc, au pictat pe un perete al casei lor icoana ei, cheltuind mulți bani pentru ca ea sa devină cât mai frumoasă și mai măreață. De fiecare dată când treceau prin fața icoanei, se închinau […]