Actualitate

Ascultă-te ce ganduri ai…

138

Suntem ceea ce gândim, ceea ce făptuim, ceea ce promitem, ceea ce afișăm în exterior, ținuta, mers, gesturi, etc , ceea ce simțim, ceea ce dăruim.

Un om bun, blând și iubitor de Dumnezeu nu va îndrăzni să judece, nu va purta haine provocatoare de sminteli, nu va arunca cuvinte murdare și denigratoare la adresa nimănui.

Asculta-te ce ganduri ai, ți vei intelege cine esti de fapt.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița,  Cum îți sunt gândurile așa îți este și viața, Editura Predania, București, 7514/2006


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
32

„Doamne, dă să-mi văd păcatele mele…”

– Din ce cauză a slăbit râvna pentru rugăciune şi pentru orice faptă bună, atât în mănăstiri, cât şi între mireni? – Pentru că a slăbit credinţa în toată lumea. Astăzi, fiecare creştin şi călugăr mărturiseşte că nu se mai poate ruga în prezent, cum se ruga în trecut. Numai cu mare silă şi osteneală, […]

Articole postate de același autor
80

Cum îţi poţi păstra pacea sufletească?

Nu este greu, trebuie doar să-ţi spui că, din ziua în care te-ai hotărât, nu vei mai fi tulburat de nimicuri, nu te vei mai supăra pe aproapele şi tot ce ţi se va întâmpla vei primi cu mulţumire, fără a crâcni, considerând greutăţile ca plată pentru păcatele săvârşite. Dacă nu vom gândi astfel, toată […]