Actualitate

Adunarea preoților din Fălești

2421

Joi, 29 iunie 2017, protoiereul Anatolie Negură, protopopul sectorului Fălești 1, a convocat adunarea ordinară a preoților din circumscripție în biserica „Sf.M.Mc.Dimitrie” din orașul Fălești, sectorul Gara Feroviară. La ordinea de zi au fost incluse subiecte de ordin juridic, pastoral și caritabil. Partea centrală a adunării a constituit-o mărturisirea preoților la duhovnicul – protoiereu Vasile Rodnițchi. A urmat repetițiile corale ale corului preoțesc. Adunarea s-a încheiat cu tradiționala intonare a axionului.

sursa http://ephbalti.md/


Articole postate de același autor
496

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul, cinstit de credincioșii soroceni

În ziua sărbătorii Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, cu binecuvântatea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca. După citirea Evangheliei, Episcopul Ioan a rostit un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre contextul istoric și […]