Actualitate

A mai trecut un an…

537

A mai trecut un an, 
A mai trecut un an, s-a dus,
Şi-n veci n-o să mai vie,
Şi câţi creştini ne-au părăsit,
Şi câte suflete-au pornit
Cu el în veşnicie…

Aşa trec anii, după ani,
Şi duc cu ei la vale,
Şi pe bogaţi, şi pe sărmani,
Pe mame dragi, lăsând orfani,
Şi tot ce află-n cale…

În anu` acesta, poate treci
Şi tu, iubite frate.
Vezi zilele cum le petreci,
Căci acolo pe unde treci
Vei fi-ntrebat de toate…

Şi ce folos de-ai câştigat
Aicea lumea toată,
Iar sufletul ţi l-ai uitat,
Căci pentru el n-ai adunat
Nimica, niciodată…

O, Dumnezeule ceresc,
Rugamu-Te fierbinte,
Să fii cu noi în orice zi,
Şi-n anu`-n care va veni,
Să ne ajuţi, Părinte!


Articole postate de același autor
1705

Duminica dinaintea Nașterii Domnului la Mănăstirea Suruceni

„Minunează-te că, fiind Fiu al Dumnezeului Celui fără de început, a primit să audă spunându-I-se Fiu al lui David, pentru ca pe tine să te facă fiu al lui Dumnezeu… Că Fiul lui Dumnezeu nu s-ar fi smerit în zadar, dacă n-ar fi vrut să ne înalţe pe noi. Pentru că S-a născut din femeie, […]