Actualitate

„A înviat, nu e aici!”

192

Fiind întins pe Cruce, Iisus Hristos a zis: „S-a terminat!”. Dar după aceea, prin moarte, L-a primit iadul. Şi, de acolo, El a eliberat drepţii Vechiului Testament. Icoana Învierii arată toate aceste lucruri: cum S-a pogorât la iad, a eliberat drepţii Vechiului Testament, a înviat, S-a arătat femeilor mironosiţe, cărora un înger le-a vestit: „A înviat, nu este aici!”.

Să ne închipuim noi, astăzi, că ne-am duce la un mort de-al nostru în cimitir şi un înger ne-ar spune la mormânt: „A înviat, nu e aici!”. Vă daţi seama, ce uimire am avea! Înţelegem astfel şi noi uimirea femeilor mironosiţe, care se pregătiseră cu mir, cu untdelemn, cu mirodenii, după legea iudaică, să ungă Trupul lui Iisus.

Nu e nimeni în istorie care să intre în mormânt mort şi să iasă viu, prin propria putere, nu să te scoată altul! Iisus Hristos a făcut lucrul acesta.

Preot Nicolae TănaseSă nu-L răstignim iarăşi pe Hristos, Editura Agaton, Făgăraș, 2011, p. 133


Articole Asemănătoare
93

Desăvârşirea şi iubirea de vrăjmaşi nu sunt sfaturi evanghelice; sunt porunci

Îndărătnicii de noi, n-ar trebui să vorbim despre această poruncă a desăvârşirii şi iubirii de vrăjmaşi, fiindcă nu facem altceva decât ne scuzăm mereu, că nu putem. Cu alte cuvinte, repetăm acelaşi păcat pe care l-a făcut Adam, dând vina pe Dumnezeu pentru căderea sa. Înfruntăm pe Dumnezeu că ne-a poruncit un lucru imposibil. Desăvârşirea […]

Articole postate de același autor
2552

Duminica a V-a după Paşti (a Samarinencei), la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

Ne aflăm încă sub razele binefăcătoare şi pline de lumină dumnezeiască ale marelui praznic al Învierii Domnului şi Dumnezeului nostru Iisus Hristos. În cea de a V-a Duminică de după Paști, (a Samarinencei), Preasfințitul IOAN, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală […]