Actualitate

A avut loc prima şedinţă a Sinodului B.O.M, din acest an

337

Vineri, 17 februarie, la reședința mitropolitană, sub președinția Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La întrunire au participat toți arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretarul Sinodului B.O.M.

La ordinea de zi a Sinodului a fost pusă în discuție elaborarea unui nou Statut pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova.

Actualul Statut al Mitropoliei a fost aprobat de Guvernul Republicii Moldova, la data de 17 noiembrie 1993 și necesită o serie de ajustări în vederea actualizării acestui document de bază a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Următoare ședință a Sinodului B.O.M va avea loc vineri 24 februarie.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
2317

Activitatea pastoral-misionară a Bisericii apreciată de către conducerea MAI

Marţi, 3 ianuarie 2017, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reşedinţa mitropolitană pe Viceministrul Afacerilor Interne, Comandant al Trupelor de Carabinieri, Dl General-maior Ion Țurcan, însoţit de un grup de colaboratori şi veterani din cadrul Departamentului Trupelor de Carabinieri al MAI. La întâlnire au participat Prot. mitr. Vadim Cheibaş, Secretar mitropolitan, Arhim. Nicolae (Roşca), Preşedintele […]