Actualitate

A avut loc prima şedinţă a Sinodului B.O.M, din acest an

349

Vineri, 17 februarie, la reședința mitropolitană, sub președinția Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La întrunire au participat toți arhiereii din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretarul Sinodului B.O.M.

La ordinea de zi a Sinodului a fost pusă în discuție elaborarea unui nou Statut pentru organizarea şi funcţionarea Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova.

Actualul Statut al Mitropoliei a fost aprobat de Guvernul Republicii Moldova, la data de 17 noiembrie 1993 și necesită o serie de ajustări în vederea actualizării acestui document de bază a Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Următoare ședință a Sinodului B.O.M va avea loc vineri 24 februarie.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole postate de același autor
1970

Absolvenții promoției 2008 ai Academiei de Teologie Ortodoxă din Chișinău s-au întâlnit cu prilejul împlinirii a 10 ani de la absolvirea cursurilor

Absolvenții promoției 2008 ai Academiei de Teologie Ortodoxă din Chișinău s-au întâlnit miercuri, 30 mai 2018, cu prilejul împlinirii a 10 ani de la absolvirea cursurilor. La primele ore ale dimineții, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Ioan, Episcopul Sorocii, Vicar mitropolitan a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Întâmpinarea Domnului” a Universității de Stat […]